Gelecekte yıldızı parlayacak iş fikirleri 1

0
2940

Henüz hangi işi yapacağınıza hangi mesleği seçeceğinize karar veremediyseniz bu seçimi yaparken bugün değil gelecekte hangi işlerin / mesleklerin revaçta olacağını bilmenizde fayda var. Zaman hızla değişiyor. Filmlerde gördüğümüz birçok ütopik meslek artık hayatımıza girmiş durumda. O nedenle yakın gelecekte çok farklı mesleklere ve işlere ihtiyaç duyulacak. Seçimini yaparken bunu dikkate almanızda fayda var. Binlerce yıldır insanlığın gereksinimlerini karşılayan işler geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte para kazandırmaya devam edecek. Ancak değişen teknolojiler ve yaşam tarzlarıyla gelecekte çok farklı ürün ve hizmetlerede ihtiyacımız olacak. Eğer hemen bugün para kazandıracak bir iş yerine geleceğe yatırım yapmak istiyorsanız bu makalede paylaşacağımız işler konusunda uzmanlaşmayı tercih edebilirsiniz.

Asteroid Madenciliği

Kulağa bilim kurgu filmi gibi gelse de yakın gelecekte madencilik sektörü uzaya da açılacak. Zira dünyamızdaki maden kaynakları giderek azalıyor. Bu nedenle uzay taşlarından ve ufak gezegenlerden maden çıkarma işinde büyük bir gelecek var.

Organ Üretimi

Kök hücreleri yüksek mühendislikle dokuya dönüştürmek, laboratuarda kol veya bacak üretmek yakın gelecekte mümkün olacak. Örneğin ABD’nin Connecticut eyaletinden bir şirket halihazırda bu teknolojiye sahip. Vücuttaki bir deformasyon vücudun başka bir yerinden doku almadan da iyileştirilebiliyor. Şirket, ağır derecede deforme olmuş bölgeye polimer uyguluyor ve kök hücreler kana karışarak deforme olan bölgeyi iyileştiriyor.  Bu teknolojinin gelecekte çok daha yaygınlaşacağını öngörebiliriz.

Veri Analizi

Big data (büyük veri) çağı başladı ve şu anda emekleme dönemini yaşıyor diyebiliriz. Pek çok şirket müşterileri, rakipleri ve kendileri hakkında büyük veritabanlarına ulaşarak bu verilerden bir anlam elde etmeye çalışıyor. Özellikle pazarlama ve piyasa araştırma alanında veri analizinin yakın gelecekte çok daha önemli bir rol oynaması bekleniyor.

3D Baskı Dükkanı

Bu iş fikrinin mantığı düşük maliyetli 3D baskı makineleriyle objeler üretmek. 3D baskı günümüzde popülerleşmeye başladı, ancak bu makineler hala çok pahalı. Ancak gelecekte üç boyutlu baskının çok daha yaygınlaşması bekleniyor.

Bilgisayar Mühendisliği

Bugün pek çok yazılım Hindistan’da, Çin’de düşük maliyetlere yaptırılıyor. Buna karşın bilgisayar mühendisliğine hakim, yetkin insanlara hala ihtiyaç var. Finans ve yatırım alanında hızlı ve güvenilir çözümler sunacak başarılı bilgisayar mühendislerine talep artarak devam edecek.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Elektrikli araçlar özellikle ABD’de yaygınlaşmaya başladı ve bu araçlara yönelik şarj istasyonları bile kuruldu. Hatta Nissan’ın ürettiği elektrikli araç Leaf, galerilerde sergilenmeden önce tükendi. Yani bu araca yönelik büyük bir talep var. Bu durum elektrikli araçların gelecekte çok daha popüler olacağını söylüyor bize. Bu da elektrikli araçların şarj olabilmesi için şarj istasyonlarına yönelik de büyük bir ihtiyaç olacağı anlamına geliyor.

Holografik Sinema Salonu

Hologram, en basit tanımıyla lazer ışıklarıyla yaratılan bir illüzyondur. Hologramın yakın gelecekte sinema filmlerinde kullanılacağına şahit olacağız. Bu nedenle 3D sinema salonlarının yanına holografik sinema salonlarının da geleceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Bilimsel Araştırma

Yeni teknolojiler tıp, üretim, ulaşım gibi pek çok alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyuyor. Özellikle kimya, fizik, biyoloji, genetik, matematik, tıp ve mühendislik alanlarında profesyonel kişilere yönelik talep daha artacak. Nanoteknoloji, biyoteknoloji, robotik inovasyon, 3D baskı gibi alanların temel bilimler konusunda uzman bilim adamlarına ihtiyacı olacak.

Uzay Turizmi

Uzay yolculuğu şu an için mümkün, ancak uzayda birkaç gün geçirebilmek için 150-200 bin doları gözden çıkarmak gerekiyor. Ancak yakın gelecekte uzay gezileri daha makul fiyatlara düşecek. Pek çok uzay şirketi bu konuyla yakından ilgileniyor ve maliyetleri düşürmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Artık uzay alanında faaliyet gösteren devasa şirketler var. Hatta bu şirketler uzayda otel kurmak için çalışmalar yürütüyor. Böylesine girişimlerin milyar dolarlara mal olduğunu belirtelim. Yani muhtemelen böyle iş kurmak için yeterli sermayeniz asla olmayacak, ancak size turizm alanındaki yeni yönelimleri göstermesi bakımından uzay turizmi oldukça enteresan bir alan.

Ay Turizmi

Tıpkı uzay yolculuğu gibi yakın gelecekte aya seyahat etmek de mümkün olacak. Şu anda uzaya gitmek sadece astronotlara özgü bir durum, ancak 10 yıl içinde uzaya ve aya sıradan insanların da seyahat edebileceğini göreceğiz.

Evlilik Danışmanlığı

Günümüzde beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önem kazanmış durumda. ABD İstatistik Kurumu 2020 yılında evlilik danışmanları ve aile terapistlerine olan ilginin %41 artacağını öngörüyor.

Şişelenmiş Oksijen

Oksijen tüpleri özellikle 90’lı yıllarda popüler olmuştu. Hatta günümüzde bile sporculara yönelik bu işi yapan şirketler bulunmakta. Şişelenmiş oksijen satmanın altındaki mantık, kandaki oksijen miktarının artırılması yoluyla halsizliği ve yorgunluğu ortadan kaldırmak. Hava kirliliğinin getireceği olumsuzluklar yüzünden şişelenmiş oksijene talebin de artması bekleniyor.

Veterinerlik

ABD İstatistik Kurumu’na göre 2020 yılında veterinerlere olan ihtiyaç %36 artacak. ABD’deki evcil hayvanlara yönelik bir dernek evcil hayvan ürünleri piyasasının her yıl %5 büyüdüğünü ifade ediyor.Yani anlayacağınız Youtube’da ya da Instagram’da bu kadar çok kedi videosunun olması, girişimciler için son derece anlamlı bir veri.

DNA Analizi

DNA, hastalıklar konusunda oldukça önemli bilgiler sunuyor bilim adamlarına. DNA yapısı incelenerek gereken müdahaleler yapılırsa hastalıklara tedavi üretilebiliyor. Philadelphia’daki BioNanomatrix adlı şirket DNA’ların incelenebilmesi için gereken teknolojiye sahip ve şirket 2020’ye DNA analizini 100 doların altına çekmeyi planlıyor.

Sera Gazı Denetimi

Çevre kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri sera gazı salınımıdır. Egzozlar, fabrika bacaları, ısıtma sistemleri atmosfere sera gazı salarlar ve bu da küresel ısınmanın başlıca nedenlerinden biridir. Ancak sera gazı salınımı noktasında kritik bir aşamaya gelindi. Şu ana kadar isteksiz davranan devletler bundan sonra dünyanın geleceği için sera gazı salınımı konusunda ciddi adımlar atacaktır. Bu bağlamda sera gazı denetimi de iyi bir iş kolu olacağa benziyor. Bu amaca yönelik bir denetim şirketi kurulabilir.

Et Üretimi

Etin, laboratuar ortamında geliştirilebildiğini hayal edebiliyor musunuz? Kök hücre teknolojisi sayesinde yapay et geliştirildi bile, ancak tat olarak henüz gerçek etin çok gerisinde. Gelecekte genetik ve teknolojinin işbirliği ile Burger King’de laboratuar ortamında üretilen King Chicken yiyebiliriz gibi duruyor.

Nano Medikal

Hücrelerin onarılması için nano teknoloji halihazırda kullanılıyor. İngiliz Hükümeti’nin 2015 yılında yayımladığı bir rapora göre nano teknolojinin tıp alanında çok daha fazla kullanılacağı ileri sürülüyor.

Nano Uzay Aracı

Nano teknoloji sayesinde artık hemen her şey mikro ölçeklerde yapılabiliyor. Örneğin nano uzay araçları da ufak olmaları nedeniyle daha az maliyetli olacak gelecekte. Böylece küçük şirketler ve hatta üniversiteler bile ufak uzay araçları geliştirebilecek.

Veri Koruma

Akıllı telefonların hayatımızın her alanına girmesiyle verilerimizi çalmak isteyen kişilere maalesef gün doğdu. Veri ve bilgi koruma ihtiyacı gittikçe artıyor. Kredi kartı bilgilerinden fotoğraflara kadar cebimizde taşıdığımız bilgilerin korunması için özel önlemler alabilecek veri koruma şirketlerine gelecekte daha fazla gereksinim olacak.

Robot Tasarımı

Günümüzde robotlar yerleri süpürebiliyor ve bulaşık yıkayabiliyorlar. Ancak yapay zeka alanındaki gelişmeler robotların yakın gelecekte çok daha akıllı olacaklarını işaret ediyor. Bu yılın sonuna kadar dünyada 13 milyon robotun olması bekleniyor. Endüstriyel robotların yanında kişiye özel robot üretimi de hızla artıyor. Yani hem endüstriyel, hem askeri, hem de kişisel amaçlı üretilen robotların daha da yaygınlaşması bekleniyor. Bu nedenle elektronik konusunda bir iş kurmak istiyorsanız robot tasarımına yönelebilirsiniz.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here