Evde lolipop şeker nasıl yapılır

0
7556

Evde yapıp satarak para kazanabileceğiniz, aile bütçenize katkı sağlayabileceğiniz ürünlerden biri de lolipop şekerdir. Çocukların, gençlerin, yaşlıların 7′den 70′e herkesin sevdiği lolipop şekerleri evinizde yaparak para kazanmak ister misiniz? Renk renk ve farklı desenlerde yapabileceğiniz bu şekerlerin tadı damaklarda kalacak ve satıştan elde ettiğiniz para aile bütçenizi rahatlatacak.

Pastanelerde, unlu mamul fırınlarında hatta bazı marketlerde kasanın hemen yanında gördüğünüz o birbirinden çekici lolipop şekerleri siz de evinizde yapabilirsiniz. Önce ihtiyacınız olan malzemeleri sıralayalım.

– 2 / 3 su bardağı su
– 2 su bardağı şeker
– Lolipop çubukları ya da kürdan
– Yapışmayı önleyen sprey
– 1/4 çay kaşığı krem tartar (Krem tartar şeker kristalizasyonunu engellemek için kullanılır.)
– İsteğinize göre gıda boyası ve aroma ekleyebilirsiniz.

Yaptığınız şekerlere şekil verebilmek için aşağıdaki kalıp çeşitlerinden birini kullanabilirsiniz.

– Lolipop kalıpları,
– Çikolata kalıpları
– Isıya dayanıklı silikon kalıplar

Ya da hiç kalıp kullanmadan yağlı kâğıt üzerinde kendiniz istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Suya, şeker ve krem tartarı boşaltarak ocakta şekeri eritin. Bu işlem yaklaşık 10 dakika sürer. Kaynayan şurubun, şeker yapmak için uygun kıvama geldiğini şeker termometresi kullanarak anlayabilirsiniz. Ya da soğuk suyun içine 1 damla damlatarak elinizle katılığını kontrol edebilirsiniz. Katı bir hal alıyorsa lolipop yapımına hazırdır.

Hazır haldeki şurubunuza gıda boyası ve/veya aroma ekleyerek tahta kaşıkla hızlıca karıştırın. (Bu işlem sırasında şeker donarsa tekrar ocakta eritebilirsiniz.) Rengi ve aroması ile hazır olan karışımı kenarına çubuk yerleştirdiğiniz kalıplara dökün ve soğumasını bekleyin.

Şekeriniz donduktan sonra küçük kurabiye poşetlerine koyabilirsiniz, Ya da kurabiye kovaları, kavanozları veya küçük sepetlere koyarak sergileyebilirsiniz.

Bol kazançlar.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here