Projenize destek bulmanın kolay yolu 3: Kickstarter.com

0
2938

Projelerinize kaynak bulabileceğiniz biri yerli biri yabancı iki farklı siteyi daha önce tanıtmıştım. Bugün tanıtacağım üçüncü site ise ABD merkezli Kickstarter.com.

Dünya genelinde indiegogo.com ile birlikte en fazla tanınan crowd funding sitesi olan kickstarter.com ile projelerinize kaynak sağlayabilirsiniz. Ancak kickstarter.com’da proje yayınlayabilmeniz için Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan birinin vatandaşı olmanız gerekiyor. Ancak bunu kuralı aşmanın da yolu var.

Projelerinize kaynak bulabileceğiniz crowdFON.com ve indiegogo.com sitelerini daha önce sizlere tanıtmıştım. Bugün tanıtacağım Kickstarter.com sitesi de diğerlerinde benzer bir hizmet sunuyor. 2009 yılında Amerika’da kurulan kickstarter.com indiegogo.com ile birlikte dünyada en fazla tanınan crowd funding sitesidir. Ancak kickstarter.com sadece 5 ülkenin vatandaşlarına hizmet veriyor. Amerika, İngiltere, Kanada, Avusturalya ve Yeni Zelanda vatandaşı iseniz kickstarter.com’da proje başlatabiliyorsunuz. Yani kickstarter.com’da projenizi tanıtmak ve para toplamak istiyorsanız bu beş ülkeden birinin vatandaşı olan bir tanıdığınız olması gerekiyor.

Kickstarter nasıl çalışıyor?

Girişimciler projelerini ayrıntılı bir şekilde görsel materyallerle destekleyerek istediği para miktarını da belirterek Kickstarter üzerinden paylaşıyor. Projeye inanan ve destek olmak isteyen bağışçılar projeye belirli miktarlarda bağış yaparak katkıda bulunuyorlar. Projeye tanınan süre içerisinde hedef bağışa ulaşılırsa yüzde 5’lik bir kesintiden sonra bağışlar proje sahibinin hesabına kısa süre içerisinde yatırılıyor. Verilen süre içerisinde hedef bağışa ulaşamayan projeler ise başarısız kabul edilerek yapılan bağışlar bağışçıların hesaplarına iade ediliyor. Yani sistem indiegogo.com’dan farklı işliyor. Projeniz için toplanan parayı alabilmek için belirlediğiniz bağış miktarına ulaşmanız gerekiyor.

Kimler Kickstarter’da proje başlatabilir?

Bir proje başlatmak ve bağış toplayabilmek için 18 yaşından büyük olmak gerekiyor. Ayrıca bir banka hesabına ihtiyacınız olacak. Ne yazık ki Kicstarter sadece Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda ‘dan projeleri kabul ediyor. Şimdilik bu ülkelerde oturma izni olan ya da bu ülkelerin vatandaşı olan girişimciler Kickstarter’dan faydalanabiliyor. Ancak az önce belirttiğim gibi bu ülkelerden birinin vatandaşı olan bir tanıdığınız sizin adınıza üye olarak proje başlatabilir.

Detaylı bilgi için;
www.kickstarter.com

Projenize destek bulmanın kolay yolu 1: crowdFON.com
Projenize destek bulmanın kolay yolu 2: indiegogo.com

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here