Türkiye’deki Risk Sermayesi Yatırım Şirketleri

0
4616

Yeni bir fikir bulan her Türk genci bu fikrin eşi benzeri olmadığını düşünür. Bulduğu fikri hayata geçirecek parası yoksa eğer kendisine sermaye desteği verebilecek bir “tanıdık” arar. Eğer sermaye sahibi “tanıdığı” fikrine inandırabilirse işe koyulur. Aslında çoğu zaman o “tanıdık” “valla yeğenim çok iyi fikir, ama ben de o kadar para yok” deyip işin içinden sıyrılır.

Neyse bu işin traji-komik tarafı. Günümüzde, eğer yeni bir fikriniz, yeni bir ürününüz vs. varsa bunu destekleyecek risk sermayesi yatırım şirketleri var. Fikrinizin ne kadar eşsiz olduğunu, kısa sürede ne kadar kâr getireceğini anlatabilirseniz bu risk sermayesi yatırım şirketlerinden destek alabilirsiniz.

İsterseniz önce risk sermayesinin ne olduğuna değinelim. Risk (girişim) sermayesi, yeni fikir, buluş ve teknoloji geliştirmekle beraber bunu ticari ürün haline getirmek için yeterli finansal kaynağa sahip olmayan kişi ya da grubu öz kaynakla finanse eden girişim türü. Bir başka deyişle, risk sermayesi, yüksek büyüme potansiyeline sahip girişimlere yapılan yatırımı ifade etmekte.

Risk sermayesi şirketi için yatırım kararını verirken önemli olan kriterler; girişimcinin yeterliliği, üretilecek mal veya hizmetin özelliği, pazarlanabilirliliği ve kâr beklentisidir. Risk sermayesi şirketinin girişimci işletmede hangi oranda pay sahibi olacağı proje sahibi ile yapılan pazarlıkların sonucuna bağlıdır. Projenin riski arttıkça, risk sermayesi şirketinin alacağı payın da artacağı söylenebilir.

Laf çok uzadı. İşte size Türkiye’deki risk sermayesi yatırım şirketleri. Eğer bulduğunuz fikre güveniyorsanız bu oluşumların kapısını çalabilirsiniz. Haydi, rast gele.

Young Turk Venture

Almanya merkezli venture capital şirketi Earlybird ortaklığıyla, Cem Sertoğlu tarafından kurulan Young Turk Venture, Türkiye ile birlikte Avrupa ve Rusya’da faaliyet gösteriyor. Şirketin başta Gittigidiyor, Yemeksepeti ve Grupanya olmak üzere, 10 ayrı girişime yatırımı bulunuyor.

212 Venture Capital

Numan Numan ve Ali Karabey tarafından 2010 yılında kurulan 212 Venture Capital yatırımcı ekibine daha sonra Dilek Dayınlarlı, Emre Kurttepeli ve Mahmut L. Ünlü katıldı. Girişimlere maddi destek sağlamakla birlikte, teknik deneyimlerini de sunan şirketin; aralarında Hazinem Pırlanta ve Butigo olmak üzere, toplam 7 girişimi bulunuyor.

Aksoy Internet Venture

sahibinden.com‘un da sahipleri olan Aksoy Group’a bağlı Aksoy Internet Ventures, 2011 yılında hayata geçti. İlk yatırımını dakick.com’a yapan şirket, Tinypay.me ve geçtiğimiz dönemde Gimora‘ya yatırım yaptı. Genel olarak internet projelerine finansal destek sağlamayı amaçlayan Aksoy Internet Ventures’ın öncelikli hedefi ise, Türkiye’deki girişimlere yatırım yapmak.

iLab Venture

Access Turkey Group tarafından 2000 yılında hayata geçen iLab Venture internet tabanlı girişimlere yatırım yapan bir şirket. Girişimlere 500 bin dolar ile 3 milyon dolar fiyat aralığında yatırım yapan iLab Venture; şu ana kadar Dijimecmua.com, Sigortam.net, Kariyer.net gibi şirketlerin yanı sıra Gittigidiyor ve Yemeksepetine yatırım yapmasıyla biliniyor.

Teknoloji Yatırım A.Ş

Girişimcilere özel yarışmalar düzenleyerek de finansal destek sağlayan Türk Teknoloji Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Teknoloji Yatırım, kurulma aşamasında bulunan girişimlere yatırım yapmayı hedefliyor. Bu nedenle yatırım rakamını 750.000 dolar üst sınırında tutan şirketin Logobiz, Uca Medikal ve Infotech gibi yatırımları bulunuyor.

İş Girişim Sermayesi

Bir İş Bankası projesi olan İş Girişim Sermayesi, yalnızca internet sektöründe yer alan değil, büyüme potansiyeli bulunan tüm girişimlere yatırım yapmasıyla farklılaşıyor. Belirli seviyede yol katetmiş girişimleri değerlendirme eğiliminde olan şirketin bu sebepten yatırım rakamları 12 milyon dolarları bulabiliyor. Numnum, Aras Kargo, Havaş İş Sermayesi’nin yatırım yaptığı başlıca girişimler arasında yer alıyor.

Istanbul Venture Capital

KOSGEB, Türkiye Teknoloji Vakfı, NPG Group, Garanti Bankası ve European Investment Bank katılımlarıyla kurulan Istanbul Venture Capital, girişim sermayesi, kurulum ve gelişmiş fon olmak üzere, üç ayrı kategoride yatırım yapıyor. Diğer VC’lerden farklı olarak, girişimlere değil de fonlara yatırım yapan şirketin şu ana kadar kasasından 8 ayrı fona 160 milyon EURO’ya yakın bir rakam çıktı.

Kobi Girişim Sermayesi

Aralarında Halk Bankası, KOSGEB, İzmir ve Ankara Sanayi Odalarının da bulunduğu 21 ayrı kuruluştan oluşan ortaklık yapısıyla ağırlıklı olarak makine sanayi alanında yatırım yapan Kobi Girişim Sermayesi‘nin radarında ilaç, telekominikasyon ve IT sektörleri de bulunuyor. 500 bin dolar ile 5 milyon dolar arası finansal destek sağlayan şirketin yatırım yaptığı girişimler arasında BuTech, Makim ve Intermak gibi girişimler ön plana çıkıyor.

Esas Holding

2000 yılında Şevket Sabancı tarafından kurulan Esas Holding’in yatırımları; havacılık, perakende ve eğlence, sağlık, gıda ve gayrimenkul olmak üzere 5 ayrı kategoride yoğunlaşıyor. Şirketin aralarında Pegasus, Air Berlin, Peyman ve Medline Sağlık Grubu gibi markalarında bulunduğu toplam 11 yatırımı bulunuyor.

Rhea Girişim

Rhea Girişim, İMKB yeni adıyla İstanbul Borsa’da işlem gören bir yatırım şirketi olma özelliğiyle ön plana çıkıyor. Genel olarak, yıllık cirosu 2 ila 20 milyon dolar arası değişen, gelişimini belirli seviyede tamamlamış girişimlere yatırım yapan şirketin ağırlık verdiği öncelikli sektörler, sağlık, teknoloji, altyapı ve iş hizmetleri olarak belirlenirken, Dentistanbul, Seta ve Netsafe şu ana kadar yatırım yaptığı üç girişimi oluşturuyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here