Çin’den ithalatın en kolay yolu

0
8110

İlk başlardaki popülerliği biraz azalmış olsa da Çin’den ithalat yaparak para kazanmak hâlâ en kârlı yöntemlerden biri. Özellikle dünya genelinde yeni yeni ortaya çıkan bir ürün tespit edip ithal ederseniz çok ciddi kâr oranları ile satıp büyük paralar kazanabilirsiniz.

Hem hammaddenin hem de iş gücünün çok ucuz olduğu Çin’den aklınıza gelebilecek her türlü ürünü ithal etmeniz mümkün. Hatta kendi markanız varsa kendi adınıza üretim de yaptırabilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin dolandırılmadığınız sürece para kazanmanız kesindir.

Peki Çin’den nasıl ithalat yapacaksınız? Bunun birkaç yöntemi var. İlk ve en risksiz yöntemi Çin’e kendiniz gidip alacağınız ürünü yerinde görmektir. Küçük bir ön araştırma yapıp almak istediğiniz ürün veya ürünlerin Çin’in hangi bölgesinde üretildiğini tespit edeceksiniz. Sonra da uçağa atlayıp o bölgeye gidip doğrudan yerinde alışveriş yapacaksınız. Bu en temiz yöntem olmakla birlikte maliyetlerinizi artıracak bir yöntemdir. Eğer yabancı dil bilmiyorsanız işiniz daha da zordur.

Bu seçeneği bir kenara bırakırsak, ikinci yöntem artık hemen hemen herkesin bildiği alibaba.com ve diytrade.com gibi B2B tarzı e-ticaret siteleridir. Bu sitelerde milyonlarca ürün bulabilirsiniz. Üstelik sadece Çin kaynaklı değil. Tayvan, Tayland vs. kaynaklı ürünler de bulabilirsiniz. Ürünü siteden bulup, yetkili kişi ile iletişim kurup ithalatınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu yöntemin çok ciddi riskleri var. Öncelikle incelediğiniz, hatta size numune olarak gönderilen ürünün satın aldığınız ürünle aynı olmama riski var. Öte yandan bu tür sitelerde oldukça fazla feyk hesap mevcut. Yani firma yetkili olarak görüştüğünüz birinin aslında bir dolandırıcı olma ihtimali var. Sizden numune ürün için (hatta sipariş ettiğiniz toplam ürün için) ödeme alıp sonra ortadan kaybolacak kişilerle karşılaşabilirsiniz. O nedenle internet üzerinden ithalat yapacaksanız önce küçük miktarla başlayın ve satıcının güvenilir olduğuna inanırsanız inanırsanız büyük miktarlı ithalata girişin derim.

Çin’den ithalat yapmak için üçüncü ve bence en risksiz yöntem dış ticaret şirketleridir. Hata Çin odaklı çalışan ve Çin’de ofisi bulunan bir dış ticaret şirketi ile çalışmanızda fayda var. Bu şirketler sizin adınıza Çin’de araştırma yapıyorlar, fabrika ziyaretlerinde bulunup ürünleri inceliyorlar ve siz onay verirseniz istediğiniz miktarda alıp gerçekleştirerek size teslim ediyorlar. Tabi bunun karşılığında yaptığınız ithalatın hacmine oranlı bir hizmet payı talep ediyorlar. Bu da en doğal hakları zaten. Önemli olan hangi şirketin sizden ne kadar hizmet ücreti alacağı. Hemen hemen her şirketin belirli bir liste fiyatı var. Ancak ithalat hacminize göre karşılıklı görüşme ile bu rakamlarda indirim yaptırmanız mümkündür sanırım. (Malum pazarlıksız ticaret olmaz bizde.)

Şimdi genel bir değerlendirme yapacak olursak. Bir dış ticaret şirketi ile çalışmak size ekstra bir maliyet getiriyor. Ancak bu maliyet, hiçbir şey bilmeden sizin kalkıp Çin’e giderek el yordamıyla yapacağınız ithalattan çok daha az olacaktır. Öte yandan hiçbir ekstra maliyeti olmayan internetten yapacağınız ithalat kadar da riski olmayacak. Çünkü burada, yani Türkiye’de yüz yüze görüşebileceğiniz bir muhatabınız olacak. Ve siz minimum prosedürle uğraşmış olacağınız için ithal ettiğiniz ürünlerin satışına odaklanabilirsiniz.

Çin’den ithalat yapmanıza aracılık yapacak olan birkaç dış ticaret şirketinin adresi şöyle;

www.cintedarikmerkezi.com
www.cinaracilik.com
www.utkutrading.com
www.parsithalat.com
www.cin-ithalat.com

Bunlar Çin’den ithalat yapmanıza aracılık yapabilecek onlarca şirketten birkaçı sadece. Google’da yapacağınız arama ile çok daha fazla şirkete ulaşabilirsiniz. Hepsini inceleyip aklınıza yatanla çalışabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here