Keçi çiftliği kuracaklar için pratik bilgiler

0
3834

Anne sütüne en yakın süt olarak bilinen keçi sütü son yıllarda oldukça talep görmeye başladı. Talebin artmasıyla birlikte de keçi sütü üretimi yapan çiftlikler cazip yatırım alanı oldu. Özelikle süt verimi açısından oldukça cazip olan Saanen keçileri bu alanda yatırım yapanların ilk tercihi olmuş durumda.

Peki keçi çiftliği nasıl kurulur, ne kadar para kazandırır? Bu konuda ayrıntılı bilgiyi tarım il ve ilçe müdürlüklerinden alabilirsiniz. Ancak konuyu araştırmaya başlamadan önce bir ön bilgi edinmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

En yüksek verimli keçi ırkları nelerdir?

Et verimi yüksek keçiler arasında en çok tercih edilen Boer keçisidir ve döl verimi de yüksek olup genelde ikiz doğurmaktadır.

Süt verimi yönünden en verimli ırk ise Saanen keçisidir.

1 Saanen keçisi yılda 1 tona kadar süt verebilmektedir.

Saanen keçisi genellikle ikiz ve üçüz doğurmaktadır.

İhtiyacınız olanlar

 • Keçiler
 • Çitler
 • Erkek ve dişi keçiler için ayrı ahır binaları
 • Olası müşteriler
 • Para
 • Veteriner
 • Yem kovaları

Keçi çiftliği kurmak isteyenler için pratik bilgiler

1- Hangi ırk veya ırkları yetiştireceğinizi seçin. Et keçisi, süt keçisi, kıl keçisi veya farklı çeşitleri bir arada yetiştirebilirsiniz.

2- İyi hazırlanmış bir keçi kitabı alın. Sağlık kontrolleri, keçi hastalıkları, her çeşit keçi ırkı, her hayvan için tavsiye edilen alan ve bazı işe yarar ilk yardım uygulamaları gibi keçi bakımıyla ilgili temel bilgileri bu kitap sayesinde önceden öğrenebilirsiniz. Bazıları kitapları paha biçilemez bir kaynak olarak görür.

3- Malzemeler alın. En uygun fiyatlı olan yem ve su kovalarını almak için çarşı pazar dolaşın ve keçilerinizi beslemeyi düşünüyorsanız tahılları karşılaştırın. Keçilerinizin gıda ihtiyacını karşılamak için iyi dengelenmiş minarelerden satın alın. Keçiler küçük veya büyük şekilde yaralanabilir ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle keçiler için kendi ilkyardım çantanızı hazırlayın. Veterineriniz ilk yardım çantanıza neler koymanız gerektiği ile ilgili size tavsiyeler verebilir.

4- Otlak inşa edin. Online olarak veya çiftçilik malzemeleri satan yerel bir dükkândan çit malzemeleri alın. Daha önceden otlak kuran birisinden yardım alın. Çitlerinizi düzgün şekilde ayarlamazsanız keçiler atlayabilir ve hatta güçlü çitleri sürünerek aşabilirler. En ufak alanlardan bile zorla çıkmayı denerler. Ayrı, içlerinde hapsolabilecekleri güçlü çitlerin olduğu, sağlam ve oldukça yüksek bir alan yaptığınızdan emin olun. Ayrıca bu çitler kızışma dönemindeki dişi keçilerle erkek keçilerin ayrı tutulmasına da yardımcı olacaktır.

5- Barınak inşa edin. Keçiler kış aylarında kar veya yağmur yağdığında girebilecekleri bir yere ihtiyaç duyarlar. Küçük ahşap bir ahır işinizi görür. Ahırın duvarının güneye baktığından emin olun. Keçiler belli derecedeki soğuklara karşı dayanıklıdırlar ancak soğuk yağmurlara ve kara dayanamazlar. Cereyansız bir alan onları korur ve sıcak tutar.  Yapılarınızın genişlemeye müsait olduğundan emin olun çünkü ileride sürünüze eklemeler yapmak isteyebilirsiniz.

6- Planladığınız sayıda keçi alın. Bu noktada diğer keçi sahiplerinden yardım alın. İyi kalite keçi aldığınızdan ve başkasının elden çıkartmaya çalıştığı keçilerden almadığınızdan emin olun. Keçi kitapları bu konuda size yardımcı olacaktır. Satıcıya ne aradığınızı söyleyin. Dürüst hayvan yetiştiricileri ve sahipleri sizin için uygun olanları size söyleyecektir. Akıllı olun.

7- Dişi keçileri çiftleştirin. Dişi keçilerinizi dikkatlice inceleyin. Çiftleşme dönemleri geldiğinde onları birkaç gün erkek keçiyle bir arada bırakın. Erkek keçiyle ne kadar uzun kalırlarsa o kadar iyi olur. Kuşkusuz bu durum bazıları için geçerli bazıları için geçerli değildir. Normal gebelik dönemi 145 gün ve 155 gün arasıdır, ortalama 150 gündür. Unutmayın yavrulayan ve süt veren keçilerin fazladan bakıma ihtiyacı vardır.

8- Ürünlerinizi satacağınız yeri seçin. Et, süt, peynir hatta keçi kılı bile satabilirsiniz. Bunları satmak adına anlaşabileceğiniz birçok firma vardır.

9- Ürünlerinizi satın. Çevrenizdeki rakiplerinizin neler sattığını öğrenin. Fiyatlarınızı yüksek tutarak müşteri kaybetmek veya düşük tutarak para kaybetmek istemezsiniz.

10- Çiftliğinizi büyütün. Müşterilerinizin sayısı arttıkça talepte artacaktır. Yeni eklemeler yapmak ve daha fazla keçi çiftleştirmek için otlağınızın ve binalarınızın alanını genişletin. İyi şanslar!

İpuçları

 • Çukurlara karşı sık sık çitleri kontrol edin. Keçiler özellikle oğlaklar küçük çukurlar açarak kaçmaya çalışırlar. Önlemlerinizi almayı unutmayın.
 • Keçileri ne ile beslediğinize dikkat edin. Bazı besleme şekilleri sütün ve etin tadını etkiler.
 • Süt sağım ekipmanlarınızın hepsini sterilize edin ve süt sağma alanınızı temiz tutun. Bu sütünüzün lezzeti için oldukça önemlidir.
 • Et keçileriniz hariç damızlık dişi keçilerinizi bir arada ve bağlı tutun.

Uyarılar

Erkek keçiler konusunda dikkatli olun. Güçlü hayvanlardır ve patron olmak isterler. Onların alanındayken her zaman arkanızı kollayın çünkü üzerinize atlayabilirler. Erkek keçi sahibi olmak istemiyorsanız damızlık erkek keçisi olan hayvan yetiştiricilerini araştırın. Bu sayede kullanabileceğiniz daha farklı seçenekleriniz olur.

Çitleri kurarken tel örgülerden ve dikenli tellerden uzak durun. Zincir bağlantısı daha sağlam ve daha güvenlidir.

Tatile gitmek istediğiniz zaman keçi yetiştiriciliği sizi eve bağlayacaktır. Bütün riskleri hesaplayın.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here