Doğum fotoğrafçılığı ile para kazanma

0
3335

Ülkemizde henüz çok yaygın olmayan iş kollarından biri de doğum fotoğrafçılığıdır. Özellikle büyük kentlerde yaşayan zengin kesimin ilgi gösterdiği doğum fotoğrafçıları kısa bir süre içinde çok aranır olacaktır. Her işte olduğu gibi doğum fotoğrafçılığında da sektörün geleceğini görüp bu alanda uzmanlaşanlar ciddi paralar kazanacak.

İnsan hayatında istinasız bir sefer gerçekleşen doğum olayı herkes için şüphesiz çok özeldir. Birçoğumuz doğduğumuz anı hayal ederek, anne babamızın sevincini ve ameliyathanedeki atmosferi merak etmişizdir. Her sene kutlamaya değer bulduğunuz böylesine özel bir günün başlangıcı olan dünya ile ilk tanıştığımız anın fotoğraflarla ölümsüzleştirilmiş olmasını istemez miydiniz?

Günümüzde doğum fotoğrafçılığı yeni yeni tanınmaya başlamışken ilgi gösteren anne baba adayları da günden güne artmakta.

Anne baba adayları aileye yeni bir fert katılacağı haberini aldıktan sonra her anı adeta ona odaklı yaşamaya başlar. O muhteşem günü büyük bir sabırsızlıkla beklerken bir taraftan da hummalı bir çalışma başlar. Bu tatlı telaş içinde gözden kaçan bebeğin ilk fotoğraflarını kimin, nasıl çekeceği konusunun da planlanması gerekmekte. Zira o anları geri getirip telafi etmek mümkün değil. Doğum fotoğrafçılığı bu noktada ailelere önemli kolaylıklar sağlamakta. Daha doğum başlamadan profesyonelce yapılmış bir plan doğrultusunda hiçbir anı kaçırmadan istenilen görüntülere ulaşma imkanı sunarak anne baba adayına en özel dakikalarını doyasıya yaşama fırsatı vermekte.

Temel fotoğrafçılık konusunda tecrübe sahibi herkesin yapabileceği doğum fotoğrafçılığı bazı noktalarda daha büyük hassasiyet gerektirmekte. Öncelikle doğum konusunda tecrübeniz yoksa doğumhane ortamını bilmiyorsanız ve öyle bir ortamda nasıl çalışacağınız konusunda tereddütleriniz varsa bir arkadaşınızın doğumuna girerek veya bu konuda videolar izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Sonra yaptığınız işi tanıtabileceğiniz tüm platformları (blog, sosyal medya vs.) kullanarak ailelerin sizi bulmasını sağlamalısınız. Ayrıca özel hastanelerle iletişime geçerek hastane içinde ve çevresinde el ilanı dağıtabilirsiniz.

Öte yandan hala ülkemizde ailelerin bu hizmeti alma konusunda tereddütlü oldukları gerçeğini unutmamalısınız. Bu nedenle hizmetinizden faydalanmak isteyen kişilere mahremiyetlerine saygı göstereceğiniz ve istedikleri ölçüde görüntü alacağınız konusunda güven vermeniz gerekebilir. Bu güveni sağladıktan sonra daha sonradan yaşanabilecek olumsuzlukları bertaraf etmek için sözleşme yapmanız menfaatinize olacaktır.

Doğum sürprizlerle dolu ve kimi zaman ne şekilde gelişeceği öngörülemeyen bir süreçtir. Doğuma yetişememe veya hastane prensipleri gereği doğumhaneye alınmama gibi durumlar için önceden yapılmış bir yazılı anlaşma ile kendinizi güvence altına almanız mümkün olabilir.

Son yılların gelecek vadeden işlerinden sayılabilecek doğum fotoğrafçılığı titizlikle yapıldığı takdirde size ciddi kazanç sağlayabilir. Ek iş olarak başlayacağınız doğum fotoğrafçılığı zamanla asıl gelir kaynağınız olabilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here