Yeni Başlayanlar İçin E-ticaretin Avantaj ve Dezavantajları

0
2360

Hızla büyüyen e-ticaret sektörü hala daha birçok insanın aklında soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor. Güvenli mi, ne kadar uzun ömürlü olabilir gibi düşünceleri olanlar ve bu sektöre yeni giren ya da girmeyi düşünen insanlar e-ticaretin getirileri yanında ne gibi eksiklikleri olduğunu da merak ediyor.

Her tür işte olduğu gibi e-ticaretin de artı ve eksi yönleri var. Türkiye’de de son birkaç yıldır hayatımıza dâhil olmaya başlayan bu sektörün genel olarak ne gibi artı ve eksi yönleri olduğuna değinmek istedik.

E-ticaretin avantajları

Artık internette bir sayfa açarak oradan ürünlerinizi satmak oldukça kolay bir hale geldi. İnternet ve bilgisayarla aranız çok iyi olmasa bile biraz araştırıp internetten hazır temaları kullanarak bir internet sayfası hazırlamanız mümkün. Buna örnek olarak en çok bilinen “WordPress”in hazır temalarını gösterebiliriz.

365 gün, günde 24 saat açık

Online alışveriş mağazalarının en büyük avantajı yılın 365 günü ve günde 24 saat hizmet verebiliyor olması. Eğer internet sitenizin yazılımı ve teknik alt yapısı sağlam yapılmışsa ve düzenli olarak bakımı yapılıyorsa, online mağazanız aralıksız olarak tüm gün boyunca kullanıcılara hizmet verebilir. Böylece ziyaretçileriniz günün her saatinde sitenize gelip, ürünlerinize göz atabilir ve beğendikleri ürünleri satın alabilirler.

Online mağaza açmak masrafların da azalmasını sağlıyor. Eğer bir yerde fiziki bir mağaza açmak isterseniz, o mekânın kirasını ve faturalarını ödemeniz gerekecek. Bunun dışında bir de mağazada çalışacak olan personelin maaşı ve sigortası da eklenince masraflar giderek artıyor. Ancak bir internet sitesi açtığınız da sadece onun bakım masraflarını ve sitenin yıllık isim ücretini ödemeniz gerekiyor. Tabi bu en basit haliyle böyle. Eğer özel bir tasarım yaptırmak isterseniz bu masraflarınızı biraz arttırabilir; ama yukarıda saydığımız masraflar kadar büyük bir bütçe ayırmanız gerekmeyecek. Bu saydıklarımızın küçük girişimler için geçerli olduğunu da not edelim. Büyük eticaret şirketlerinin de personel ve lojistik başta olmak üzere masrafları oluyor.

Tüm dünyaya satış yapabilirsiniz

Bunun dışında bir yere mağaza açtığınızda sadece o bölgedeki tüketicilere ulaşabilirsiniz; ama bunu internete taşıdığınızda herhangi bir yer limitiniz olmaz. Eğer ürünlerinizi yurt dışına satmak istiyorsanız online mağaza ile bunu rahatlıkla (Türkiye açısından belki ABD’ye değil ama komşu ülkelere) yapabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, nerede olurlarsa olsunlar sayfanıza ulaşıp ürünlerinizi satın alabilirler. Sitenizi biraz daha geliştirip mobile taşırsanız (ya da mobil responsive bir tema kullanırsanız), kullanıcılar bilgisayarlarının başında olmaya gerek duymadan ceplerindeki akıllı telefonlarla bile alışveriş yapabilir.

E-ticaret özellikle niş ürünler için oldukça etkin bir pazar. Çünkü bulunduğunuz bölgede niş ürünler sattığınız bir mağaza açarsanız ulaşabileceğiniz kitle oldukça küçülür; fakat farklı bölgelerde o ürünleri arayan kullanıcılar olabilir. Bu yüzden de online ortamda bu ürünleri satarak çok daha büyük kitlelere ulaşmanız mümkün. Hatırlatmak gerekirse ilk satışını 14 dolarlık bozuk bir lazerle yapan eBay’in o kullanıcıdan aldığı cevap “ben bozuk lazer koleksiyonu yapıyorum” olmuştu.

Eğer sattığınız ürünler internetten indirilebilecek ürünlerse baskı ve kargo maliyetinden kurtulmuş olursunuz.

Bunun yanında eğer sitenizdeki içerikleri iyi bir şekilde açıklayarak düzgün bir SEO yaparsanız, internetteki arama motorlarında ön sıralara çıkarak hem yeni kullanıcılara ulaşabilir hem de üst sıralarda göründüğünüz için insanlar sizin sayfanızı tıklayarak ürünlerinize daha kolay ulaşabilirler. Kullanıcılar ilk olarak arama motorlarının ilk sayfasına bakarlar, ikinci sayfaya nadir geçerler. Bu yüzden ilk sayfada ve özellikle ilk sıralarda olmak sizin için çok daha verimli olur.

Bunlara ilaveten kullanıcıların kayıt formlarında size sundukları bilgileri kullanarak ve o kullanıcıların bilgisayarlarına hukuki çerçeveleri aşmadan çerez (cookie) yerleştirerek müşterilerinizin ilgi alanları hakkında oldukça detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Mesela, kullanıcı sitenizde bir ürüne bakarken yan taraftaki linklerde benzer ürünleri kullanıcıya sunarak kullanıcının ürün çeşitliliğini fark etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca o an kullanıcının o ürünü almak aklında yoksa yönlendirilmiş ve sitenizden bir ürün daha satın almış olur.

Kullanıcılar sadece bir kaç tık ile tüm ürünlerinize çok kısa bir sürede göz atabilirler.

Kullanıcıların fiziki olarak mağazanızda olmaları da gerekmiyor. Böylece evlerinde koltuklarında uzanırken alışveriş yaparak hem işten arta kalan zamanlarını mağazalarda gezerek harcamayacaklar hem ulaşım ücreti ya da benzin masrafı yapmadan ihtiyaçlarını karşılamış olacaklar. Bunun yanında kullanıcılar sadece birkaç tık ile tüm ürünlerinize çok kısa bir sürede göz atabilirler.

E-ticaretin Dezavantajları

Müşteriyle birebir iletişim kurma eksikliği, e-ticaretin eksikliklerinden biri denenebilir.

E-ticaretin artıları olduğu gibi bir takım eksileri de var. Bu eksilerden en önemlisi diyebileceğimiz müşteriyle birebir iletişim kurma eksikliği. Müşteriyle diyalog halinde olup ona alışveriş sırasında yardımcı olmak ya da kimi iyi satıcıların yaptığı gibi alışveriş yapma niyetinde olmasa da müşteriyi satın almaya ikna etmek birebir iletişim kurma ile mümkün olabilecek bir durum.

Bunun yanında tüketiciler eski zamanlardan beri toplu bir şekilde arkadaşlarıyla ya da aile üyeleriyle alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Mağazalarda ürünleri deneyerek ve gezerek hem çevrelerindeki kişilerle bir paylaşım içinde olup, vakit geçiriyorlar hem de alışveriş yapmış oluyorlar. Online alışveriş mağazaları bu konuda kullanıcıya yardımcı olamıyor.

Ancak yine de online alışveriş mağazalarının kullanıcıları sosyalleştirmek için yapabilecekleri bazı şeyler var. Mesela kullanıcılarınıza sosyal ağlarda sorular sorabilir, onlardan ürünleriniz hakkında yorum yapmalarını isteyebilir, onların yorumlarını diğer kullanıcılarla paylaşabilir ve böylece kullanıcılar arasında bir sosyal etkileşim yaratabilirsiniz.

Kullanıcı almayı planladığı ürünü deneme fırsatı bulamaz

E-ticaretin eksik yönlerinden biri de deneyimdir. Tüketici bir ürün almadan önce ona dokunmak ve nasıl bir maddeden yapıldığını, sağlamlığını ve benzeri özelliklerini incelemek ister; fakat bu, online alışverişte kullanıcıya verilmesi pek mümkün olmayan bir özellik. Tüketiciler, internetten kokusunu hiç bilmediği bir parfümü satın almayı tercih etmez yoksa bunun piyangodan bir farkı kalmaz.

Bunun için e-ticaret şirketleri sattıkları ürünlerin görsellerini çok iyi bir şekilde hazırlamalılar ve her açıdan mümkün olduğunca yüksek kalitede görseller hazırlayarak, gerekirse videolar hazırlayarak kullanıcıya bu ürünlerin nasıl göründüğünü net bir şekilde göstererek kullanıcıya o ürün hakkında mümkün olduğunca bilgi vermeye çalışmalılar.

Online alışverişlerde kullanıcılar kargo beklemek zorunda

Online alışverişin, geleneksel ticarete göre bir diğer dezavantajı da ürünlerin kargo ile teslim edilmesi ve yani en hızlı işlemde bile kargonun en erken bir sonraki gün kullanıcıya ulaşıyor olmasıdır. Tabi eğer yemek hizmeti sunmuyorsanız. Onun dışında bir kazak ya da bir vazo satın alan bir kişi o ürüne anında sahip olamıyor. Birkaç günlük bir bekleme sürecinden sonra kargo kullanıcıya teslim edilebiliyor.

Bu süreyi en aza indirgemek için, kargo şirketleriyle anlaşabilir ve günün belli bir saatine kadar (örneğin öğlen 1′e kadar) verilen siparişlerin ertesi gün kullanıcının eline ulaşmasını sağlayabilirseniz kullanıcılar o ürünü almaya daha çok yatkın olacaklardır. Ürün kullanıcının eline ne kadar çabuk geçerse o kadar çabuk tekrar alışveriş yapmaya yönlenebilir. Aksi takdirde zaten sipariş verdim diyerek o ürün eline geçene kadar tekrar alışveriş yapmaya yönelmeyebilir. Örneğin eBay ve Amazon aynı gün içinde kargo teslimatı sağlayan eBayNow ve Amazon Local Delivery Express hizmetleriyle kullanıcılara böyle bir fırsat sağlıyor.

Kargo ücretlerinin yüksek olabilmesi

Kargo ücretlerinin yüksek olması ve kargolanan ürünün boyutuyla da kargo ücretinin artması kullanıcılar için sıkıntı yaratabiliyor ve kullanıcıyı satın almadan vazgeçmesine sebep olabiliyor. Bu yüzden kullanıcılara satılan ürünlerin boyutuna ya da fiyatına göre ücretsiz kargo alternatifi sunabilir ya da ürünün fiyatında kayda değer bir indirim sağlayarak tüketicinin ilgisini çekebilirsiniz.

Kullanıcılar hala online alışverişe güvenmiyor

Yukarıdaki olumsuzlukların yanında kullanıcılar hala -özellikle ülkemizde- online alışverişe güvenmiyor. Bunun başlıca sebepleri arasında internet sitesinin güvenli olup olmadığı, sitenin onları dolandırmasından korkmaları gibi faktörler başı çekiyor. Aldıkları ürünün kalitesinden emin olamamaları da kullanıcıların online alışveriş deneyimlerini olumsuz yönde etkileyen etkenler arasında diyebiliriz.

Bu durumları engellemek ya da azaltmak için ürünleriniz hakkında bloglar yazabilir, kullanıcılarınızdan geri bildirimler alarak bunları diğer kullanıcılarla paylaşarak yaptığınız işin kalitesini ve güvenilirliğini diğer kullanıcılarla paylaşır ve onların da güvenini kazanabilirsiniz. Bunun yanında bir de güvenlik önlemleriniz hakkında kullanıcınızı bilgilendirmek alışveriş konusunda kendisini biraz daha rahat hissetmesini sağlar.

Sitenin güvenliği sağlanmazsa siteniz kötü amaçlı yazılımların saldırısına maruz kalabilir

Eğer yeterli güvenliği olan bir ağ sağlayıcısı (server) yoksa, internet siteniz kötü amaçlı yazılımlara maruz kalarak ve kullanıcı veri tabanını etkileyerek, kullanıcılarınızın bilgisayarlarına virüsler yollayabilir ve bu da sitenizin itibarını zedeleyerek müşteri kaybetmenize sebebiyet verir.

Bunu önlemek için yapılacaklar arasında güvenilir bir ağ sağlayıcısı seçmek. Bu sizin için biraz masraf yaratabilir ama kullanıcılarınızın gözünde itibarınızı kaybedip satışlarınızın düşmesindense biraz daha pahalı bir server kullanmak şirketiniz için daha iyi sonuçlar verir. Bu konuda, aslında yukarıdaki benzer maddelerde olduğu gibi, bütçenize uygun olacak şekilde uzman kişilerle çalışmak faydanızadır.

Tüketiciler kredi kartılarını internette kullanmaktan çekiniyor

Tüketicilerin kredi kartlarını internette kullanmak istememesi de online alışverişin bir diğer problemi demek yanlış olmaz. Kullanıcılar internette kredi kartı numaralarını paylaşmaktan çekindikleri için de alışveriş yapamıyorlar.

Bu durumun önüne geçmek için de şirketler, güvenli ödeme seçenekleri hakkında kullanıcıları bilgilendirmeliler. Güvenli ödemenin ne olduğunu detaylı açıklamalarla kullanıcıya sunmalılar ve ödeme ile ilgili bir durum oluştuğunda kullanıcının problemini çözmek için de destek sağlama garantisi vererek tüketicinin güvenini kazanabilirler.

Yukarıdaki maddeler özellikle giriş seviyesinde olan ve eticarete girmeyi düşünenler için başlangıç aşamasında fikirlerini ve neyi yapıp ne yapamayacaklarını görmek açısından faydalı olacaktır diye düşünüyoruz.

Kaynak: eticaretmag.com

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here