İş fikrine nasıl sermaye bulunur?

0
3661

İş fikri olan gençlerin ve girişimcilerin en büyük sorunu iş fikirlerine sermaye bulamamaktır. Sermaye bulma süreci başarısızlıkla sonuçlanan birçok proje tozlu raflara kaldırılıyor. Belki de bu yüzden çok fayda sağlayacak ve yatırımcısına yüksek kazanç getirecek birçok fikir daha başlangıç aşamasında çöp oluyor. Ta ki bu fikre inanan bir yatırımcının dikkatini çekene kadar. İşte o yatırımcının dikkatini çekmekte iş fikirini bulan kişinin azmine kalmış. Fikrinize inanıyorsanız sermaye bulmak için bütün yasal yolları denemekten çekinmeyin.

Günümüzde iş fikirlerine en büyük desteği melek yatırımcılar veriyor. Ancak bilmeniz gereken melek yatırımcılar genellikle tek başlarına hareket etmezler. O nedenle melek yatırımcıların kümelendiği yapıları bulmanız gerekiyor. Yatırım yapacak iş fikri arayan melek yatırımcılar Business Angel Network (kısaca BAN) diye tabir edilen ağlara üye olarak birlikte hareket ederler. Bunun başlıca sebebi ise onlarca, yüzlerce hatta binlerce iş fikriyle boğuşmaktansa belli bir elemeyi geçmiş gerçekten yatırım yapılmaya değer iş fikirleri ile ilgilenmek istemeleridir.

Bunu kısaca açmak gerekirse; EBAN’ın (The European Trade Association for Business Angels, Seed Funds and other Early Stage Market Players) yaptırdığı bir araştırmaya göre, ilk etapta girişimcilerin incelediği iş fikirlerinin sadece yüzde 25’i bir sonraki aşamaya geçebiliyor. Diğer bir deyişle her 100 iş fikrinden 75’i kağıt üzerinde eleniyor. İkinci aşamada ise bu 25 iş fikrinin yüzde 70’i eleniyor. Bu elemenin ardından melek yatırımcının karışışında sunum yapacak sadece 8 iş fikri kalıyor. Kısaca iş fikri olan her 100 kişiden sadece 8 tanesi melek yatırımcılara sunum yapma şansı yakalıyor.

Sunum yapma şansı yakalayan bu 8 iş fikrinin de yatırım alması garanti değil. Yine aynı araştırmaya göre melek yatırımcılara sunulan 8 iş fikrinden yalnızca yüzde 50’si yatırım teklifi alabiliyor. Geriye kaldı 4 iş fikri. Bu iş fikirlerinin de yüzde 50’si pazarlık aşamasından geçip şirket kuracak yatırımı alabiliyor. Özetle 100 iş fikrinden sadece 2 tanesi melek yatırımcılardan destek alarak hayata geçirilebiliyor. Araştırma burada bitmiyor. Melek yatırımcılardan destek alarak hayata geçirilmiş her 10 iş fikrinden sadece bir tanesi çok başarılı sonuçlara ulaşabiliyor. Şöyle söylemek de mümkün her 100 iş fikrinden sadece 0,2 tanesi başarılı ve karlı bir işletmeye dönüşüyor.

Durum böyle olunca da melek yatırımcılar BAN’lar bünyesinde birleşerek yapacakları yatırımlarda riski dağıtmayı amaçlıyorlar. Böylelikle bir melek yatırımcı bir girişimciye 200 bin dolar yatırım yapmak yerine, 10 melek yatırımcı her biri 20 bin dolar yatırım yaparak risklerini dağıtıyorlar. 200 bin dolar ile tek girişimciye yatırım yapmak yerine, 10 ayrı girişimciye yatırım yaparak başarılı girişimi yakalama ihtimalini artırıyorlar.

Türkiye’deki BAN’lar

Bu kadar laftan sonra asıl konuya gelelim. İş fikri olanlar melek yatırımcıları nasıl bulacak? Türkiye’de girişimcilerin başvurabilecekleri belli başlı BAN’lar şöyle;

1. Melek Yatrımcılar Derneği: www.melekyatirimcilardernegi.org
2. Links Angel BAN: www.linksangelban.com
3. Galata BAN: www.galatabusinessangels.com
4. Metutech BAN: www.metutechban.org
5. Keiretsu Forum: www.keiretsuforum.com.tr

Bu BAN’ların haricinde sanal ortamda faaliyet gösteren BAN’lar da mevcut. Sanal ortamda ulaşabileceğiniz bazı BAN’lar ise şunlar;

1. Angellist: www.angel.co
2. GobigNetwork: www.gobignetwork.com
3. The Funded: www.thefunded.com
4. Gust: www.gust.com
5. RaiseMeCapital: www.raisemecapital.com

Bir sonraki yazımızda bu BAN’larla ilgili detaylı bilgiler vermeyi planlıyorum.

Şansınız bol olsun…

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here