Keçi çiftliği kurmak

0
4391

Yatırım yapacak sektör arayan arayan girişimcilerin son yıllarda yöneldiği alanlardan biri olan keçi çiftliklerini iş fikri arayanlara önerebiliriz. Keçi sütünün anne sütüne yakınlığı son yıllarda bu sektöre olan talebi artırmış durumda. Keçi çiftliği kurmanın maliyetleri, devlet destekleri ve hibe programları hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Keçi sütüne yönelik talebin artması keçi çiftliği yatırımlarını da hızlandırdı. Üretici firmalar sözleşmeli hayvancılık modeliyle yetiştiricilere her türlü desteği veriyor. Üstelik süt alım garantisi de var. Devletin hibe programı da çok avantajlı.

Hayvancılık sektörüne son yıllarda büyük bir ilgi var. Öyle ki aralarında holdinglerin de bulunduğu birçok şirket özellikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine ciddi yatırımlar yapıyor. Hayvancılıkta özel sektörün iştahını kabartan alanlardan biri de süt keçisi yetiştiriciliği. Türkiye’de 5 milyon civarında keçi olduğu tahmin ediliyor. Ancak bunların büyük bölümünün süt verimliliği çok düşük. Tahminlere göre Türkiye’de keçi sütü üretimi yıllık 200 bin ile 320 bin ton arasında değişiyor. Buna karşılık inek sütü üretimi 15 milyon tonu buluyor.

“Anne sütüne en yakın süt” olması ve son dönemlerde popülerliğinin artması, süt keçisi yetiştiriciliğine yönelik ilginin yoğunlaşmasına neden oldu. Ülker Grubu, Baltalı Gıda, Bolu Kalite Yem Sanayi, Mado, Rani Çiftliği, Alfemo Mobilya, Ekici, Baran A.Ş. gibi firmalar bu işe giriş yapanlar arasında ilk akla gelenler. Son dönemdeki büyük yatırımlara ve hemen her ilde yetiştirilmesine rağmen, profesyonel anlamda kurulmuş, en az bin keçinin bulunduğu işletmeler dikkate alındığında süt keçisi yetiştiriciliğinde henüz yolun çok başında olduğumuz görülüyor. Yaklaşık 20 civarında olan bu tür çiftlikler başta İzmir, Manisa ve Çanakkale olmak üzere Batı Anadolu’da yoğunlaşmış durumda.

Yetiştiricilere devlet hibe veriyor

Yeni bir keçi çiftliği kurmak, mevcut tesisinizi yenilemek, yeni bir süt işleme tesisi kurmak ya da süt işleme tesisinizi Avrupa Birliği standartlarına getirmek için yapacağınız her türlü yeni yatırıma Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan destek alabilirsiniz. Kurum bu ve benzeri alanlardaki projelerinizin yatırım maliyetinin yarısını karşılıyor. Üstelik bu desteklerin geri ödemesi de yok. Hibe yoluyla verilen bu desteklerin miktarı 15 bin ile 400 bin euro arasında değişiyor.

Eğer organik hayvancılık yapacaksanız Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan organik tarım destekleri kapsamında hibe yoluyla destek almanız mümkün. Devlet organik keçi çiftliği kuranlara hayvan başına 10 TL destek veriyor. Başvuruda bulunan çiftçilerin, kimlik, arazi ve ürün bilgileriyle, tarımsal desteklemelere ilişkin bilgilerin de kayıt altına alındığı bir veritabanı olan “Çiftçi Kayıt Sistemi”ne üye olması şart. Ayrıca “Organik Tarım Bilgi Sistemi”ne (OTBİS) de üye olmaları gerekiyor.

Bunların dışında cazip koşullarda kredi imkanlarından yararlanma şansınız da var. Krediler için bulunduğunuz bölgedeki Ziraat Bankası ve Tarım Satış Kooperatifi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Keçi (Saanen, Kilis, Domaskus, Ankara keçisi yetiştiriciliği ve kıl keçisi ırk ıslahı amacıyla belirtilen ırklarla melezleme suretiyle yapılan yetiştiricilik) için en az 25 baş kapasiteye sahip işletme kurmak isteyen veya kurulu işletmesini bu kapasitelerin üzerine çıkarmak isteyen yetiştiricilere yatırım ve işletme kredisi kullandırılıyor.

Keçi çiftliği kaça kurulur?

Keçi çiftliği kurmak isteyenlere asgari 250 keçi alarak işe başlamaları öneriliyor. “Türk Saaneni” olarak adlandırılan ırk, bir yaşından itibaren süt vermeye başlıyor. Bu cins bir keçiden yılda 1 ton civarında süt alınabiliyor. Hijyen kurallarına uygun bir keçi çiftliğinde otomatik sağım makinesi, bilgisayarlı yemleme ünitesinin olması gerekiyor. Her bir keçinin yıllık maliyetinin bin dolar olduğu düşünülürse, kuruluş aşamasında 250 bin dolarlık işletme sermayesine ihtiyaç var. Anne sütüne en yakın süt olan keçi sütü, anti alerjik özelliğe de sahip. Yağ oranı yüksek olmasına rağmen bu yağ vücutta çabuk parçalandığından kilo aldırmadığı da söyleniyor.

Türkiye’de yetiştirilen keçi ırkları

Türkiye’de yaklaşık 5 milyon keçi var. Bunların yüzde 90’ından fazlasını halk arasında “Karakeçi” olarak adlandırılan kıl keçisi oluşturuyor. Geri kalanın yaklaşık yarısı ise Ankara keçisinden oluşuyor. Tiftik keçisi olarak da bilinen Ankara keçisinin sayısının hızla azaldığını belirtelim. Öyle ki 1970’lerde 3.5 milyon adet olan bu keçilerin sayısı 200 bine gerilemiş durumda.

Bunların yanı sıra Güney ve Güneydoğu Anadolu’da, özellikle Hatay, Gaziantep ve Kilis çevresinde Kilis keçisi var. Bu keçiler yerli kıl keçileriyle Suriye Damaskus keçilerinin melezlenmesiyle ortaya çıkmış. Kilis keçilerinin sayısının 80 ile 100 bin arasında olduğu tahmin ediliyor. Diğer yandan yerli keçi ırkı olarak Ege Bölgesi’nde Maltız, Isparta ve Göller Bölgesi’nde Honamlı, Doğu Anadolu’da Norduz keçisi az sayıda da olsa halen yaşıyor. Son yıllarda sayıları hızla artan Saanen keçileri ise daha çok Batı Anadolu’da bulunuyor.

Türkiye’de Boer keçisi ile yapılan deneme amaçlı çalışmaların dışında sırf et amaçlı yetiştirilen keçi ırkı yok. Ancak kıl keçileri birçok yörede et tüketimi amaçlı yetiştiriliyor.

Son yıllarda Ege, Marmara ve Trakya bölgelerinde süt keçiciliğine ilgi artmış durumda. Süt amaçlı kurulan işletmelerde doğan ve damızlık değeri olmayan oğlakların değerlendirilmesinde ise sıkıntılar yaşanıyor. Oysa kırmızı et açığı olan ve kırmızı et fiyatının dünya ortalamasının çok üzerinde olduğu Türkiye’de bu keçilerin alternatif bir kırmızı et kaynağı olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Özbey Men / Para Dergisi

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here