100 kadın girişimci aranıyor

0
2618

Goldman Sachs’ın ‘10.000 Kadın Programı’ kapsamında Türkiye’den cirosunu ve istihdamını artırmak isteyen 100 kadın girişimci aranıyor. Programa son başvuru tarihi 15 Temmuz 2013.

43 ülkede 10 bin kadının dahil olacağı programla şimdiye kadar Türkiye’de 303 kadın tanıştı. Programa katılan kadın girişimcilerden yüzde 83’ü şirketinin cirosunu artırdı. 2008 yılında Goldman Sachs tarafından Amerika’da başlatılan program, Harvard Üniversitesi’nin bir araştırmasında ‘Kadına yapılan yatırım çarpan etkisiyle topluma döner’ tespitinden yola çıkarak hazırlanmış.

Programın Türkiye Yöneticisi İmge Kaya Sabancı, 43 ülkede süren programın başarısı nedeniyle Türkiye’de bir yıl daha uzatıldığını ve 100 kadın girişimciyi daha programlarına dahil edeceklerini söyledi. Sabancı, işletmelerini büyütmek isteyen ve istihdamını artırmak isteyen mevcut işletme sahibi kadınlara yönelik programa katılmak için 15 Temmuz 2013’ün son başvuru tarihi olduğunu anımsatarak, başvuruların www.10000kadin.org WEB adresine yapılması gerektiğini söyledi.

“10.000 Kadın Programı 2008 yılında Goldman Sachs tarafından Amerika’da başlatılan bir program. Programın Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmadan yola çıkılarak yapılıyor” diyen Sabancı, “Araştırmaya göre ‘kadına yapılan yatırı topluma çarpan etkisiyle dönüyor’. Kadın kazandığı parayı çocuğunun eğitimine, işçisinin daha iyi koşullarda çalışmasına, hep başka insanların da hayatlarını etkileyecek, toplu olarak ülkenin kalkınmasına yönelik olarak harcıyor. O zaman vakıf da ‘Madem ülke ekonomilerini geliştirmek istiyoruz, kadınları geliştirelim ve kadınlar üzerinden programın yürüdüğü ülkelerin ekonomisine destek olalım’ diyor. Program, 10.000 işini kurmuş ama yeterli imkânlardan yoksun kadına, işletme ve yöneticilik eğitimi vererek işlerini büyütmelerini sağlıyor” şeklinde konuştu.

Programın iki ana amacı olduğunu ‘ciro’ ve ‘istihdamı’ artışı sağlamayı amaçladıklarını anlatan Sabancı, “Programımız bir mikro kredi projesi değil. Ayda 10 bin liraya danışman tutacak kişiler de programımızın hedef kitlesi değil. Tam arada kalan bir dokunsak işletmesini büyütecek, örneğin yılda 50-60 bin liralık bir MBA programını ailesinin imkanlarını kısmadan katılamayacak durumda olan kadınlar hedef kitlemiz” dedi. Programa kabul edilecek 100 kadının eylül-aralık ve aralık-mart olmak üzere iki ayrı döneme ayrılacağını açıklayan Sabancı, “Şimdiye kadar programımızdan 274 girişimci mezun oldu. Halen sınıfımızda 29 girişimcimiz daha var. Toplamda 303 girişimciye ulaştık. Bu yıl da hedefimiz bir 100 kişi daha seçmek. Programın hedefi Türkiye’de 4 yılda 400 kadına ulaşmak” şeklinde konuştu.

Kaynak: Handan Sema CEYLAN – Dünya

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here