Evde dudak koruyucu nasıl yapılır?

0
2714

Evde çeşitli işler yapıp para kazanarak aile bütçesine katkıda bulunmak kadar kendi ihtiyacınız olan ürünleri üreterek de tasarruf sağlayabilirsiniz. Hatta kendiniz için ürettiğiniz bu şeyleri yakın çevrenizdekilere de satabilirsiniz.

Dudak koruyucu da (dudak nemlendirici) evde kendi imkânlarınızla üretebileceğiniz ürünlerden biridir. Bazı insanların dudakları hemen hemen her mevsim çatlar. O nedenle sürekli durak koruyucu kullanmak durumundadırlar. Eğer sizin ya da çevrenizden birinin böyle bir sorunu varsa kendi dudak koruyucunuzu evde üretip tasarruf sağlayabilirsiniz.

Peki, dudak koruyucuyu evde nasıl yapacaksınız? Aslında yapımı çok kolay olan dudak koruyucu için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle;

  • 1,5 çay kaşığı balmumu
  • 2 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 çay kaşığı kakao yağı
  • 3 çay kaşığı zeytinyağı
  • son olarak yaptığınız karışımı içine koymak için uygun tüpler. (Boş ruj tüpleri veya küçük tester parfüm şişeleri olabilir.)

Nasıl yapılır?

Geniş bir kapta su kaynatın. Bu suyu diğer malzemeleri benmari usulü eritmek için kullanacaksınız. Kaynattığınız suyun içine daha küçük bir kap yerleştirin. Önceden hazırladığınız balmumu, hindistan cevizi yağı, kakao yağı ve zeytinyağını bu kabın içine boşaltıp eritin (benmari usulü).

Karışımınız tamamen eridikten sonra tüplere boşaltın ve soğumasını bekleyin. Yaptığınız karışım donduğunda dudak koruyucunuz kullanıma hazır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here