Sadece sabun satarak ayda 34 bin kazanıyorlar

0
1977

E-ticaretin hızla arttığı hatta “dropshipping” yöntemiyle birbirinin benzeri yüzlerce sitenin açıldığı günümüzde niche (niş) alanlara yönelmenin ne kadar önemli ve kazançlı olduğunu gösteren bir örnek tanıtmak istiyorum. “Her şeyi” satarak yüzlerce site ile rekabet etmektense “bir şey” satarak alanında uzman olmak daha önemli hale geldi. İşte o “bir şeyi” satan The Sabun’un başarısı bunun en canlı kanıtı.

İki girişimci internetten sadece sabun satışı yapmak için açtıkları siteden ayda 34 bin lira ciro elde ediyor. Reklamcı ve endüstri mühendisi iki ortak, İpek İlyasoğlu Merdim ve Serdar Kemal tarafından Temmuz 2012′de hayata geçirilen The Sabun, sadece sabun satışı yapan bir internet sitesi. Tüketicilerin doğal ürünlere olan ilgisinin artmasının kişisel bakım alanındaki fırsatları görmelerini sağladığını ifade eden Serdar Kemal, böylece projeyi oluşturmaya başladıklarını söyledi.

Ürünlerinin tasarımından ambalajlarına ve satışına kadar tüm süreçlerin iki ortak tarafından yürütüldüğünü anlatan Kemal, “Biz bu işe ilk başladığımızda çevreden ‘internetten sabun mu satılır’ tepkisiyle karşılaştık. Ancak yaşadıklarımız bunun aksini ispat etti. İlk kurulduğumuz andan itibaren büyük bir ilgiyle karşılaştık. Doğal kişisel bakım ürünleri dendiğinde ilk olarak kadın müşteri grupları akla gelse de ilk ayda beklenmedik şekilde yoğun bir tıraş sabunu satışı yapmamız bize sürpriz oldu” dedi.

Sadece sabun satışından 34 TL sepet ortalaması ile aylık yaklaşık olarak bin paket gönderi yaptıklarını anlatan Kemal, şöyle devam etti;
“Dünyaya gözünü açtığında internet ve kredi kartı diye bir şeyin varlığından haberdar olmayan bir toplum zamanla kredi kartı sahibi ve internete adapte oldu. Bu bahsedilen toplum ile 2000’li yılların başlangıcındaki e-ticaret ve girişim dünyası şekillendi. Ancak sonradan gelen bir nesil var ki; dünyaya gözlerini açtığında hem kredi kartı hem de internet vardı. Bu genç nesil yeni yeni kendi kredi kartlarına sahip olmaya başladı. Sadece meta satışı ile 2-2,5 milyar TL’lik e-ticaret pastasının bu yeni nesil ile çok daha büyük tutarlara ulaşacağını tahmin ediyoruz.”

Siz de “her şeyi” satan bir site üzerinde kafa yormak yerine hedeflediğiniz “bir şeyi” satarak e-ticarette başarıyı yakalayabilirsiniz.

www.thesabun.com

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here