YouTube’dan Türkiye reklam açılımı

0
1796

Geçtiğimiz Ekim ayında Türkçe arayüz ile hizmet vermeye başlayan dünyanın bir numaralı video paylaşım sitesi YouTube şimdi de iş ortaklığı ile para kazanma modelini Türk kullanıcısının kullanımına açıyor. Aslında YouTube kullanıcı ayarlarında yapılan küçük değişikliklerle (lokasyon gibi) bu gelir modelini kullanan Türk kullanıcıları vardı. Ancak şimdi artık lokasyonunuz Türkiye olsa bile iş ortaklığı programına katılabileceksiniz.

Ekonomist Dergisi’den Fatoş Bozkuş’un haberine göre artık Türkiye lokasyonlu kullanıcılar ana sayfa reklamları ve TruView’den sonra iş ortaklığı programı ile de para kazabilecekler.

YouTube’dan nasıl para kazanacağınızı buradaki yazımızda anlatmıştık.

Şu anda Türkiye’de yayında olan iki reklam modeli var. YouTube ana sayfa reklamları ve YouTube Açık Artırma Reklam Modeli (TruView) TruView, YouTube’da arama yapıldığında ve video izleme sayfalarına gidildiğinde görüntülenen banner ve video reklamlarını ifade ediyor. YouTube, şimdilerde ise dünyada kullandığı iş ortaklığı modelini Türkiye’ye getirmek için çalışıyor. Bunun görüşmelerini yapmak için Türkiye’ye gelen YouTube İş Ortaklığı Programı Medya ve Eğlence Endüstrisi EMEA Direktörü Christoph Muller, Fatoş Bozkuş’a şu açıklamaları yaptı;

“Bu program, içerik yaratıp bunu kendiniz için bir gelir modeli haline dönüştürmenize yardımcı olan bir program. Bu programa kabul edilen kullanıcının kısa bir online eğitim içerikli dokümanı tamamlaması ve ortaklık anlaşmasını kabul etmesi gerekiyor. Daha sonra ortak, YouTube’un reklamları için değerlendirmesini istediği videolarını seçiyor. YouTube, bu videoların içinde veya yanında yer alan reklamların satışını gerçekleştirerek her ay ortağın Google AdSense hesabına kazancın belli bir miktarını aktarıyor. Reklam gelirinin çoğunluğu ortağa ait oluyor. Ortaklar işin sadece başarılı içerik üretimi tarafına yoğunlaşırken, YouTube da içeriğin dağıtımı ve gelire dönüştürülme bölümünü üstleniyor.

Ortağın kazancı, gelir kazanımı için kullanıma sunduğu videolann sayısına ve popülerliğine bağlı olarak değişiyor. Düzenli olarak 1 milyondan fazla kez izlenen video üreten ortaklar ayda bir kaç bin Euro kazanabiliyor.”

Özetle, artık YouTube’dan para kazanmak için hesap ayarlarınızla oynamanıza gerek kalmadı. Siz sadece yüksek hit alacak orijinal içerik yüklemeye konsantre olabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here