İşten kovulmak isteyenler için rehber

0
2790

Başlıkta herhangi bir hata yok. Yanlış okumadınız. Şimdi size işten kovulmanızı sağlayacak ipuçları vereceğim. Herkes işsizlikten şikâyet ederken hâlihazırda bir işi olan insan neden işten kovulmak ister? Ya da siz işten kovulmak ister misiniz? Bu soruya herkes, kendine göre haklı nedeniyle birlikte farklı cevaplar verecektir.

Doğrusunu isterseniz hiç kimse çalıştığı işten kovulmak sureti ile ayrılmak istemez. Yolunda gitmeyen bir şeyler varsa ya da “daha iyi” bir iş fırsatı çıktıysa istifa ederek kavgasız gürültüsüz ayrılmak ister. Ancak günümüzde insanlar işten ayrıma nedeni ne olursa olsun (iş değiştirme, kendi işini kurma vs.) birikmiş haklarından feragat etmek istemiyorlar.

Aslına bakarsanız bu birikmiş hakların sonraki iş yerine devredilmemesi nedeniyle bu isteklerinde pek de haksız sayılmazlar. Üstelik işten istifa ederek ayrılan kişi işsizlik sigortasından da faydalanamıyor. Hal böyle olunca çalışanlar da istifa etmektense bir yolunu bulup işten kovulmak istiyor. Günümüzün “baş belası” sosyal medyası bu konuya da el atmış durumda. Twitter’da bulunan @How2GetFired adlı hesap işten kovulmak isteyenlere tavsiyeler veriyor.

Aşağıda How2GetFired hesabında verilen tavsiyelerden bir derleme yer alıyor. Belki bunlardan biri sizi “hedefe” götürecek yöntemdir.

-İşyerinde, kapital dünya, kapitalizm, kapitalist domuzlar, kapitalist hırsızlar, sömürgeciler, emek hırsızları gibi kelimeleri sıkça kullanın.

-Patronunuzla veya yöneticinizle sendikalar hakkında sohbet edin, onlara bu konudaki fikirlerini sorun. Sendika konusunu sürekli gündemde tutun.

-Patronunuzun veya yöneticilerinizin görebileceği şekilde masanızda uyuklayın. (Bu biraz riskli. Bu durum belgelenirse (fotoğraf, video gibi) birkaç uyarıdan sonra tazminatsız işten çıkarılabilirsiniz.)

-İş sözleşmenizin başlık kısmına ‘’Kölelik Sözleşmesi’’ yazın ve bunu sosyal ağlarda, kendi blogunuzda paylaşın.

-Boş vakitlerinizi, öğle molalarınızı kapitalist düzeni eleştiren makaleler yazarak geçirin.

-Yöneticilerinizin duyabileceği şekilde işten ne kadar hoşlanmadığınızdan, mutsuz olduğunuzdan bahsedin.

-Sosyal maske kullanmayın. Gerçekten mutlu değilseniz bunu işyerinde belli edin. Mutluymuş gibi yapmayın.

-Eğer varsa şirketinizin yaptığı yolsuzlukları açık açık kınayın.

-Kurumsal bir şirkette çalışmanın oldukça sıkıcı olduğunu belirten bir makale hazırlayın ve bunu iş arkadaşlarınızın da görebileceği sosyal ağ sitelerinde paylaşın.

-Patronunuzun veya yöneticinizin iş performansları hakkındaki olumsuz düşüncelerinizi herkesin duyabileceği şekilde dile getirin.

-Yöneticiniz yavaş çalıştığınız konusunda uyarıyorsa daha da yavaş çalışın.

-Patronunuza veya yöneticinize ahbap muamelesi yapın, laubali davranın.

-Patronunuz veya yöneticiniz ile ilgili son derece düzeysiz şakalar yapın, onları irite edin.

-Şirketinizin asla verdiği sözleri tutmadığını belirtin, reklam kampanyalarıyla açık açık dalga geçin.

Bütün bunları yapmanıza rağmen hala kovulmadıysanız masanıza geçin ve paşa paşa istifa dilekçenizi yazın.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here