Hazır giyimde yeni bir iş modeli

0
2017

Hollanda markası olan Mud Jeans, giyim sektöründe yeni bir iş modeli geliştirdi. Mud Jeans, organik ve geri dönüşümlü pamuktan üretilen ürünlerini web sitelerinden üye olan kişilere kiraya veriyor. Kostüm kiralama işi çok uzun süredir yapılan bir iş. Ancak günlük kullanım için giysi kiralama fikri henüz çok yeni. Bu iş modeli Türk girişimcilere yeni fikirler verebilir.

Hollandalı giyim markası Mud Jeans web sitesinde jean kiralama programı başlattı. Şirketin açıklamasına göre Mud Jeans’in kotları organik ve geri dönüşümlü pamuktan üretilmiş, üretim sürecinde doğaya karşı sorumlu davranılmış. Şirket kotlarını bir yıl için kiraya veriyor. Kiracılar giriş ücreti olarak 20 Euro ödüyor. Sonra model fark etmeksizin kiralamak istediği pantolon için bir yıl boyunca ayda 5 Euro ödüyor. Bu süre içinde jean yırtılır ya da zarar görürse Mud Jeans ücretsiz terzi hizmeti sağlıyor. Kiracı yıl sonunda pantolonu firmaya geri gönderiyor. Fakat 7,5 Euro daha öderse başka bir jean kiralayabiliyor. Bu sistem ile kiralama her yıl tekrarlanabiliyor. Kiracılar alternatif olarak kiralama dönemi sonunda dört ayın kira bedelini tek seferde ödeyerek jeanin sahibi oluyorlar. Kiracılar eğer pantolonlarından sıkılırlarsa geri gönderip girişte ödedikleri ücret sayesinde başka bir pantolon kiralayabiliyorlar. Bu yöntemle her ay farklı bir pantolon kiralamak mümkün oluyor.

Tüketiciler her zaman son moda jeanler giymiş olurken eski jeanlainden de kurtulmuş oluyorlar. Mud Jeans ise kullanılmış pantolonları yeniden jean üretiminde kullanıyor. Giyim sektöründe faaliyet gösteren girişimciler için üzerinde düşünülmesi gereken bir fikir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here