Sermayesiz yapılacak işler 7

0
5672

Sermayeniz olmadan veya çok küçük miktarlarda sermaye ayırarak yapabileceğiniz işler serimize devam ediyorum. Bu işlerin bir kısmını ek iş olarak yapıp aile bütçenize katkı sağlayacağınız gibi bir kısmını da tam zamanlı yaparak ana gelir kaynağınız haline getirebilirsiniz.

1 – Özel Araştırma

Özellikle yabancı diliniz var ise yurt dışındaki üniversitelerle, yazarlarla, akademisyenlerle veya Türkiye’den herhangi bir araştırmaya ihtiyaç duyanlarla iletişime geçip onlar adına araştırma (Osmanlı arşivleri vb.) yapabilirsiniz.

2 – Proje Hazırlama

Avrupa Birliği, TÜBİTAK ve kalkınma ajansları gibi kurumların mali desteklerinden faydalanabilmek için hazırlayacağınız dosyanın o kurumların standartlarına bire bir uyması gerekiyor. Bu başvuru dosyasını hazırlamak neredeyse bir proje geliştirmekten daha zordur. Özellikle AB hibe programlarına yapılan başvuruların önemli bir kısmı başvuru dosyasındaki eksik ve yanlışlardan dolayı geri çevriliyor. Eğer bu kurumların başvuru standartlarını iyi öğrenip eksiksiz bir başvuru dosyası oluşturma konusunda kendinizi geliştirirseniz mali destek almak için bu kurumlara başvurmak isteyenler için proje yazımı hizmeti verebilirsiniz. Bu işte iki yol izlenmektedir. Birincisi proje yazmaya başlamadan standart bir ücret talep edilmekte. İkinci yöntem ise başlangıçta bir ücret talep edilmeyip başvuru sonrası hazırlanan proje destek almaya hak kazanırsa yürütülecek proje içerisinde ‘danışman’ gibi bir sıfatla yer alarak kazanç sağlamak. Artık hangi yöntem size mantıklı geliyorsa onu uygularsınız.

3 – Dekoratif Mum Yapmak

Mum imalatı gerekli malzemeleri temin ettiğinizde (parafin, boya, kalıp vb.) oldukça kolay yapılabilecek bir iştir. Yaratıcı bir kişiliğe sahipseniz farklı modellerde mumlar imal ederek gittigidiyor.com, sahibinden.com ve etsy.com gibi sitelerden satabilirsiniz. Çevrenizdeki dükkanlarla anlaşabilirseniz toptan satış da yapabilirsiniz. Mum yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeleri hammaddeler.com sitesinden temin edebilirsiniz. Bu işi yapmak için harcayacağınız para çok küçük olduğu için sermayesiz işler kategorisinde değerlendirilmiştir.

4 – Bahçıvanlık

Bahçe işleri ile uğraşmaktan keyif alıyorsanız çevrenizdeki bahçeli müstakil evler, küçük de olsa bir bahçesi olan apartmanlar, bahçesi bulunan iş yerleri ile görüşerek onların bahçe bakımlarını yapabilirsiniz.

5 – Masaj

Masaj yaparak para kazanmak sermayesiz bir iş gibi görünse de bu işe başlamadan önce bir eğitim görerek sertifika almanızda fayda var. Sertifikanızı alıp masaj hizmeti vermeye başladığınızda ise çeşitli esaslar ve yağlar almanız gerekiyor. O nedenle başlangıç için sermaye gerektiren, sonrasında minimum sermaye ile yürütebileceğiniz bir iş.

6 – Muhasebe

Serbest muhasebecilik yetkiniz ve geniş bir çevreniz varsa mesleğinizi evden de yürütebilirsiniz. Bu şekilde ofis giderlerinden kurtulmuş olursunuz.

7 – Hayvan Psikoloğu

Türkiye’de pek bilinmeyen bir iş dalı. Hayvan sahipleri içine kapanan, saldırganlaşan vb. evcil hayvanları için hayvan psikoloğundan destek alıyorlar. Ülkemizde bu işi veterinerler yapıyor. Ancak yurtdışında hayvan psikoloğu farklı bir iş dalı olarak değerlendiriliyor.

8 – Atık Toplamak

Türkiye’de, çekme arabaları ile çöp kutularını tek tek dolaşıp atık toplayanların ve büyük sitelerde kapıcıların yaptığı bir iştir. Atık toplamak sermayesiz yapılmasının yanı sıra bir sistem oturttuğunuzda iyi kazandıracak bir iştir. Şu an ekisfikirleri.com’dan bu yazıyı okuduğunuza göre bir el arabası alıp çöpleri tek tek dolaşmayacağınızı varsayıyorum. O nedenle çevrenizdeki apartman ve iş yerlerini organize ederek özellikle kağıt ve plastik atıklarını belirli bir düzende toplayarak satabilirsiniz.

Sermayesiz yapılacak işler 1
Sermayesiz yapılacak işler 2
Sermayesiz yapılacak işler 3
Sermayesiz yapılacak işler 4
Sermayesiz yapılacak işler 5
Sermayesiz yapılacak işler 6

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here