Eski veya kullanmadığınız eşyalarınızı satın

0
2692

Günümüzün hızlı tüketim ortamında yeni aldığımız bir ürünün daha özelliklerini tam kavrayamadan yeni modeli çıkıyor. Hep en iyisine ve yenisine sahip olma dürtüsüyle son model olanı kullanmak istiyoruz. Çoğu zaman elimizdeki eşyayı bir kenara bırakıp hemen yenisini alıyoruz. Eğer evinizde artık kullanmadığınız bu tür eşyalar varsa ya da artık eskidiği için kullanmak istemediğiniz eşyalarınız varsa bunları internetten satarak paraya çevirebilirsiniz.

Kendinize ait ikinci el eşyalarınızın yanı sıra çevrenizde internetten satış yapma imkânı olmayan tanıdıklarınızın, komşularınızın ya da akrabalarınızın artık kullanmadıkları, bir köşede kaderlerine terk edilmiş eşyalarını da satabilirsiniz.

Sizin veya tanıdıklarınızın artık ihtiyaç duymadıkları eşyalar bir başkası için kaçırılmayacak bir fırsat olabilir. Özellikle öğrenim amacıyla evinden ayrılıp büyük şehire gelen öğrenciler ikinci el eşya pazarının ciddi alıcılarıdır. Üniversite öğrencileri öğrenim süresi boyunca kullanacakları uygun fiyatlı ikinci el eşyalar arar. Öğrencilerin haricinde sattığınız eşyaya meraklı olan bir alıcı da bulabilirsiniz. Eski plak, pikap, bakır bir eşya, şamdan, el yapımı bir çakı gibi.

Eski eşyalarınızı sahibinden.com ve gittigidiyor.com gibi sitelerde satışa çıkarabilirsiniz. sahibinden.com’a ilan vermek tamamen ücretsiz. İlanınızı ön plana çıkarmak için çeşitli doping paketleri var. Bu paketleri kullanmak isterseniz ücret ödüyorsunuz. Standart bir ilan verecekseniz ücret ödemenize gerek yok. Eğer GET (Güvenli E-Ticaret) seçeneğini kullanırsanız satış fiyatınız üzerinden yaklaşık yüzde 7 gibi bir kesinti yapılıyor. GET seçeneğinin özelliği sattığınız ürünün ödemesi sahibinden.com üzerinden yapılıyor ve alıcı ürünü teslim aldığında alacağınız para komisyon oranı kesilerek size ödeniyor. GET seçeneğini kullanmazsanız alıcı ile iletişime geçip istediğiniz bir ödeme seçeneği ile (havale, EFT vs.) ödeme yapmasını isteyeceksiniz, alıcı da önce ürünü göndermenizi isteyecek ve işler uzayacak. Benim tavsiyem GET’li satış yapmanız yönünde.

gittigidiyor.com da ise ilan yayınlayabilmek için kredi kartına ihtiyacınız var. Çünkü gittigidiyor.com az bir miktar olsa da ilan açabilmeniz için para talep ediyor. Bunun haricinde çalışma mantığı sahibinden.com’dan pek farklı değil.  Genellikle ikinci el ürün satışı için bu iki site tercih ediliyor. Ancak Google’da arama yaparak alternatif satış kanalları da bulabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here