YouTube ile para kazanmak

0
2546

YouTube’dan para kazanmak bundan birkaç yıl öncesine kadar ülkemiz için bir şehir efsanesi gibiydi. Aslında hesap ayarlarında lokasyonunuz Türkiye olarak görünüyorsa YouTube’dan para kazanmanız hala imkansız. YouTube yönetimi kullanıcılarına para kazanmalarını sağlayan gelir paylaşımı sistemini Türkiye için hala kapalı tutuyor. Ancak hesap ayarlarınızda bulunduğunuz lokasyonu değiştirdiğinizde YouTube’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YouTube’da paylaştıkları videolar üzerinden para kazananların hikayeleri ana haber bültenlerine bile konu oldu. (bkz. Kardeşinin parmağını ısıran çocuk, Gangnam Style (Sadece YouTube’dan 8 milyon dolar kazandı) Tek bir video ile binlerce dolar kazanmak biraz ekstrem bir durum.  Ancak YouTube’da çok izlenen bir kanal oluşturduğunuzda videolarınızın gösterimi esnasında çıkan reklamların gelirlerinden pay alabilirsiniz. Çok takip edilen bir kanala sahip olmak size düzenli bir ek gelir sağlayacaktır.

Youtube’dan para kazanmak tam bana göre bir iş diyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

– Youtube hesabınız üzerinden bir kanal oluşturun. Hesabınız yoksa Gmail adresinizle YouTube hesabınızı etkinleştirin ve yükleyeceğiniz videolara uygun bir kanal oluşturun.

– Oluşturduğunuz kanalın ayarlarında ilgili yerlerin hepsini doldurmaya özen gösterin. (Tanımlamalar, anahtar kelimeler vs.)

– Kaliteli ve çok uzun olmayan videolar yükleyin. Video yükleme işini her gün periyodik olarak yapın. Kendi çekeceğiniz videolarda kaliteyi ve benzersizliği ön planda tutun. Başka kaynaklardan indirip kanalınıza yükleyeceğiniz videoların üzerinde küçük oynamalar yaparak kişiselleştirin.

– Yüklediğiniz videoların görüntülenme sayısını artırmak için Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlarda paylaşın.

– Yüklediğiniz videoların izlenme oranlarında yukarı doğru bir hareketlilik başladığında kanalınız için YouTube üzerinden Adsense başvurusu yapın. Kanal Ayarları sayfasında sol menüde Para Kazanma sekmesini kullanarak başvurunuzu yapın.  Başvurunuz değerlendirme aşamasında iken video yüklemeye devam edin. YouTube hesabınızı varsa mevcut Adsense hesabınıza bağlayabileceğiniz gibi Para Kazanma sekmesine tıkladıktan sonra yeni bir Adsense hesabı da oluşturabilirsiniz. Benim önerim yeni bir Adsense hesabı oluşturun ve bu hesabı oluştururken YouTube hesabınız için kullandığınız mail adresinden farklı bir adres kullanın.

Kısaca YouTube’den para kazanmak için ihtiyacınız olanlar;

– YouTube hesabı

– Google Adsense hesabı

– İnternet bağlantısı

– Kendiniz video çekecekseniz iyi bir kamera. Diğer kaynaklardan video yükleyecekseniz iyi bir araştırma. (YouTube henüz yüklenmemiş veya anahtar kelimeleri, başlığı gibi çeşitli sebeplerden dikkatten kaçmış videoları bulmalısınız.)

– İstikrar ve sabır

YouTube’u Türkçe arayüz ile kullandığınızda yukarıda anlattığım bütün adımları kolaylıkla yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız YouTube’da “YouTube’dan para kazanma” diye arama yapıp bu konu ile ilgili hazırlanmış videoları izleyebilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here