Sıradışı olup fark yaratarak zirveye çıktılar

0
5782

Aklınıza ilginç, sıradışı bir fikir geldiğinde “bu işten para kazanılmaz” diye düşünüp fikrinizi çöpe atmadan önce bu yazıyı okumanızda fayda var.

Eğer sürekli yeni fikirler üretiyorsanız ve bu fikirleriniz ile para kazanmayı hayal ediyorsanız bir gün mutlaka bunu gerçekleştirirsiniz. Ancak bunu yapabilmek için hayal ettiğiniz fikrin saçma olup olmadığına bakmadan inançla üzerine gitmelisiniz. Aşağıdaki örnek girişim fikirlerini okuduğunuzda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Aklımıza ilginç fikirler geldiğinde uygulamaya geçmeden önce çevremizdekilere akıl danışırız. Ve genellikle de onların negatif telkinleri ile fikrimizi uygulamaktan vaz geçeriz. Oysa belki de çevrenizdekilere saçma gelen bu fikir sizi zengin edecek. Denemeden bunu bilemezsiniz. Önemli olan fikrinizin kimlere saçma geldiği değil bu fikre sizin inanıp inanmadığınızdır. Eğer fikrinize inanıyorsanız size inanacak kişileri bulun ve hayalinizin peşinden koşun. Tekrar söylüyorum denemeden bilemezsiniz.

Muhtemelen çevrelerindeki insanlara söz ettiklerinde “saçmalama, bu işten para kazanılmaz” diye tepkiler alan ancak inandıkları fikirlerden vaz geçmeyerek zengin olanların hikayeleri şöyle;

Lucky Wishbones
Dünyada sahte lades kemiğine kim ihtiyaç duyar ki. Bu saçma işten para kazanılmaz. İşte Ken Ahroni aklına gelen bu “saçma” fikirden vaz geçmeyerek zengin oldu.
www.luckybreakwishbone.com

TruGamerz
Süet kaplama olun konsolları ve joystickler ne kadar gereksiz gibi görünse de fikrin sahibine milyon dolarlar kazandırdı.

Designer Diapers Bags
Christie Rein, kişisel bir ihtiyaçtan doğmuş bir iş fikri ile zengin olan bir anne. Üç çocuk annesi Rein, çantasının içinde bebek bezlerinin ezildiği, şeklinin bozulduğunu görünce, bebek bezlerini içine koyabileceği compact, şık bir mini çanta fikri aklına geliyor. Rein, kocası Marcus’un desteği ile 4 model çanta tasarlıyor ve zengin almaya giden yol açılıyor.

PositivesDating.com
Hiç “olmaz” demeyin. Paul Graves ve Brandon Koechlin, HIV pozitif biri ile tanışıp arkadaş olmak isteyenler olabileceği fikrinden yola çıkarak başarılı ve yüksek gelirli bir arkadaşlık sitesine imza atmışlar.
positivesdating.com

FitDeck
Bir deste oyun kağıdı düşünün ama bunu diğerlerinden ayıran şey ise üzerinde farklı seviyelerde vücut egzersizlerinin yer alması. Her kağıt 3 seviyeden oluşuyor, yeni başlayanlar, orta ve ileri seviye. Egzersizlerin özelliği hiçbir ekipmana ihtiyaç duyulmadan yapılması. İşte Phil Black, bizim kahvehanelerde sadece pişti oynamak için kullandığımız kağıtlardan milyon dolarlar kazanıyor.
fitdeck.com

AntennaBalls
Artık eski tarz antenler pek kalmadı ama Jason Wall, bir süre önce aklına gelen “saçma” fikriyle zengin oldu.
www.antennaballs.com

– Doggles

Köpeklere online gözlük satmak listedeki en “saçma” fikirlerden. Ama saçma olması fikir sahibini zengin ettiği gerçeğini değiştirmiyor.
www.doggles.com

SantaMail
Byron Reese, Alaska’dan bir posta adresi alıp, Noel Baba numarası yaparak zengin olan parlak fikirli girişimci. Çocuğuna Noel Baba’dan mektup göndermek isteyenler Byron Reese’ye 9,95 $ ödüyor. Reese, bugüne kadar 325.000 çocuğa mektup gönderdi. Gerisini siz hesaplayın.
www.santamail.org

Million Dollar Homepage
Ayex Tew’den ve “saçma” fikrinden söz etmeye gerek yok sanırım. O internetten para kazanmak isteyen hemen hemen herkes için bir fenomen.
www.milliondollarhomepage.com

Grup alışveriş siteleri
Önce 1 sonra 2-3-4-5 derken onlarca hatta yüzlerce kuruldu. Demek ki yaptığınız işte bir fark yarattığınızda önceden başkalarının benzer şeyler yapmış olmaları sizi pek etkilemiyor. Yeter ki yaptığınız işte fark yaratın.

Twitter
Birgün birisi size gelip “bir site kuracağım, insanlar sadece 140 karakterlik kısa mesajlar yazabilecekler” deseydi, “de get lan” deyip başınızdan savardınız sanırım. Ama oldu işte, sadece 140 karakter ile milyon dolarlar kazandılar ve hala kazanıyorlar.

Facebook
Bir sürü arkadaşlık sitesi varken yeni bir siteye ne gerek var diye düşünmeyen ve fikrine yeni boyutlar kazandıran girişimcinin başarı öyküsü hepinizin malumu.

Google
Altavista vs. varken Google da ne oluyor ki demeyenlerin kurduğu krallık. Birçok insan için İnternet = Google oldu.

Bu yazıyı uzatmak mümkün. Ama bunun kimseye faydası yok. Siz kendi başarı hikayenizi yazın…

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here