Domain satışı yaparak para kazanmak

0
2466

İnternetten para kazanmanın en güzel yollarından biri de domain (alan adı) satışıdır. Domain kayıt (register) sitelerinden yıllık yaklaşık 10 dolara satın aldığınız alan adlarını binlerce dolara satmanız mümkün. Aklınıza gelen güzel bir domain varsa ve henüz satın alınmamışsa mutlaka satın almanızı tavsiye ederim. Çünkü artık güzel ve akılda kalıcı domain bulmak oldukça zorlaştı. Eğer böyle bir domain bulduysanız kaçırmayın. Aldığınız bu domaini kullanmasanız da aşağıda listelediğim sitelerden satışa çıkarıp binlerce hatta yüzbinlerce dolar kazanmanız mümkün.

Satın aldığınız domain adresini başka birine satana kadar park ederek de para kazanabilirsiniz. Park edilen alan adlarına girildiği zaman sayfada çıkan reklamlara tıklandığında gelir elde edebilirsiniz. Ancak güzel bir alan adı yakaladıysanız yüksek fiyata satmayı hedeflemelisiniz. Bunun için de aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz. Yıllık 10 dolara kaydedilen bir alan adından milyon dolar kazananlar olduğunu unutmayın. Dünyadaki alan adı piyasası hakkında fikir sahibi olmak için buraya bakabilirsiniz.

Eğer aklınıza gelen alan adı başka biri tarafından satın alınmışsa kayıt süresi dolduğunda yenileme yapılıp yapılmadığını takip edebilir ve yenileme yapılmazsa satın alabilirsiniz. Bazı kişi ya da kurumlar akıllarına gelen bir alan adını kullanmak amacıyla satın alırlar. Ancak bir süre sonra ya başka bir alan adı ile yola devam ederler ya da projeden vazgeçerler. Böyle bir durumda da ilk aldıkları alan adının kayıt süresini uzatmazlar. Bunları takip ederek satın alabilir ve yeniden satışa sunabilirsiniz.

Domain satışı yapabileceğiniz yabancı siteler

www.sedo.com
www.namedrive.com
domainsponsor.com
http://www.buydomains.com
http://www.afternic.com
http://www.noktadomains.com
http://www.namejet.com
http://www.cax.com
http://www.bido.com
http://www.domaining.com

Domain satışı yapabileceğiniz Türkçe siteler

http://www.ihs.com.tr
http://www.domaincibaba.com
http://alanadlari.com
http://domainbulten.com
http://www.isimturk.com
http://www.websiteborsasi.com

Kayıt süresi dolan domainleri takip edebileceğiniz siteler

http://www.pool.com/addbackorders.aspx
http://www.justdropped.com/drops
http://savespell.com

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here