Sermayesiz yapılacak işler 5

0
3084

Sermayesiz yapılacak işler (kısmen sermayesiz) yazı dizimiz beşinci bölümüyle devam ediyor. Bu yazı dizisinin diğer makalelerine yazının altındaki linklerden ulaşabilirsiniz. Sermaye koymadan veya çok az bir miktar para harcayarak yapacağınız işler dizimizin bu bölümünde Kişisel alışveriş, Tashih, Takı tasarımı, Öğrenci/Personel taşıma ve Örgü yapımı işlerini mercek altına alıyorum.

1 – Kişisel alışveriş

Alışveriş yapmayı seviyorsanız, neyi nereden en uygun şartlarda bulabileceğinizi biliyorsanız alışveriş yapmaya vakitleri olmayan ya da bu işi sevmeyen insanlara hizmet verebilirsiniz. Çevrenizde alışveriş yapmaya gidemeyecek hasta ya da yaşlı insanlar için alışveriş yapabileceğiniz gibi özel bir ilgi alanınız varsa (Ev dekorasyonu, kitaplar vb.) bu konuda insanlara destek olabilirsiniz. Sabit bir ücret belirleyebileceğiniz gibi yaptığınız alışveriş miktarı üzerinden komisyon da alabilirsiniz. Büyükşehirlerde kapıcılar bunu işlerinin doğal bir uzantısı gibi yapıyorlar. Ancak farklı bir yaklaşımla kendinize yeni bir pazar oluşturabilirsiniz.

2 – Tashih

Bu işi yapabilmek için öncelikle Türkçeye tam anlamıyla hâkim olmanız gerekiyor. Yayınevleri bir kitabı baskıya göndermeden önce yazım yanlışlarını düzelttirirler. Büyük yayınevleri bu işi kendi bünyelerindeki editörlere yaptırırlar. Ancak bu hizmeti dışarıdan alan yayınevleri de var. Bu yayınevlerini bulup birebir görüşmenizde fayda var.

3 – Takı Tasarımı

Son yılların evde yapılan en popüler işlerinden biri takı tasarımıdır. Hem internette hem de basılı kaynaklarda takı tasarımı ile ilgili birçok dokümana ulaşmanız mümkün. İşin içine biraz da yaratıcılığınızı katarak yapacağınız takıları başta internet olma üzere birçok farklı satış kanalında pazarlayabilirsiniz. Yaptığınız takıları ve varsa başka el emeği ürünlerinizi nasıl satabileceğinizle ilgili daha önce bir yazı yayınlamıştım. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4 – Öğrenci / Personel Taşıma

Eğer işe (okula) kendi aracınızla gidiyorsanız sizinle aynı güzergâha giden birkaç kişi daha bulup servis hizmeti verebilirsiniz. Ancak bu işi yapacaksanız her sabah aynı saatte çıkıp her akşam aynı saatte dönmeniz gerekir. Bir de aracınızın alacağı kişi sayısı sınırlıdır ve kazancınız sabit bir rakamda kalır. Eğer minibüs tarzı bir araçla bu işi yapmaya kalkışırsanız S plaka sahibi olmanız gerekir. Aksi haldi ciddi cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

5 – Örgü

Örgü yapmaya yeteneğiniz varsa kazak, hırka, atkı vb. el işi örgüler yaparak para kazanabilirsiniz. Günümüzde fabrikasyon üretim kıyafetler oldukça uygun fiyatlara bulunabilmesine karşın el emeği örgülere meraklı olan kesime satış yapabilirsiniz. El emeği ürünlerinizi nasıl satacağınıza ilişkin buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Sermayesiz yapılacak işler 1

Sermayesiz yapılacak işler 2

Sermayesiz yapılacak işler 3

Sermayesiz yapılacak işler 4

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here