Sermayesiz yapılacak işler 4

0
3362

Konu başlığımız “sermayesiz” yapılacak işler olmasına karşın bu yazı dizisi içerisinde yer verdiğim bazı işler küçük de olsa sermaye gerektiren işlerden oluşuyor. Ancak bu işleri yaparken ihtiyaç duyacağınız sermaye klasik bir iş kurarken ihtiyacınız olan sermaye miktarından çok az olduğu için bu başlık altında değerlendirmeye almak pek yanlış olmaz sanırım.

1 – Evcil Hayvan Bakımı

Genellikle çocuklarının isteği üzerine evlerinde evcil hayvan besleyenler özellikle yaz aylarında tatile çıkarken bu hayvanlara bakım konusuna sıkıntı yaşarlar. Eğer onlara bu konuda yardımcı olacak bir arkadaşları ya da komşuları yoksa bu daha da büyük bir sorun haline gelir. Evinizde kedi, köpek, kuş, balık gibi evcil hayvanları misafir etmek sizin için keyif verici bir uğraş olacaksa bu işten para kazanabilirsiniz. Eğer müşteri portföyünüzü geliştirebilirseniz evcil hayvanlar için bir pansiyon açıp işi profesyonel boyutlara taşıyabilirsiniz.

2 – Sekreterlik

Günümüzde her işletmenin hatta yoğun iş temposu içindeki kişilerin olmazsa olmazlarından biri sekreterlerdir. Özellikle sık seyahat etmek zorundan olan kişilerin randevularının planlanması, telefonlarının cevaplanması, seyahat programlarının yapılması gibi hususlarda mutlaka bir sekretere ihtiyaçları vardır. Türkiye’de henüz yeterince uygulama alanı olmasa da bünyesinde sekreter bulundurma küçük işletmelere evinizden sekreterlik hizmeti verebilirsiniz. Yaşadığınız şehre sık sık iş ziyaretinde bulunan ancak o şehirde kendi ofisi bulunmayan firmalara, randevu organizasyonları, otel rezervasyonları gibi konularda hizmet sunabilirsiniz.

temizlikci3 – Temizlikçi

Evlere ya da işyerlerine temizlik hizmeti sunmak uzun süredir yapılan bir iş zaten. Günümüzde şirketler için temizlik hizmeti sunan temizlik şirketleri olmasına rağmen halen kişisel olarak bu hizmeti verebileceğiniz yüzlerce şirket var. Şirketlerin yanı sıra konutlara da temizlik hizmeti verebilirsiniz. Genellikle haftada bir yaptırılan temizlik hizmeti hafta sonları yapılabilecek bir iş gibi görünse de zamanla portföyünüzü artırabilirseniz haftanın her günü temizlik hizmeti verebilir ve ek gelir olsun diye başladığınız iş ana gelir kaynağınız olabilir. Ancak portföyünüzü arttırabilme için zamanla sizinle temizliğe gidebilecek yardımcılar bulmanızda fayda var. Bu işi, özellikle şirketlere hizmet verecekseniz, tek başınıza yapmanız biraz zor. Ancak hedef kitleniz konutlar ise tek kişi bu işi kotarabilirsiniz.

4 – Organizasyon

Organizasyon yeteneğiniz varsa –ki organizasyon yapmak bana göre ciddi bir yetenek işidir- kişi ya da kuruluşlara organizasyon hizmeti sunabilirsiniz. Şirket yemeği, bayi toplantısı, doğum günü partisi gibi organizasyonları üstlenebilirsiniz. Organizasyon yapmayı seviyorsanız, organizasyon yapılabilecek mekânlarla (otel, restoran, bar gibi) iyi ilişkileriniz varsa bu işten ciddi paralar kazanabilirsiniz.

e-bulten5 – E-Bülten Hazırlamak

Bu yazıyı okuyan hemen hemen herkes her gün birkaç tane e-bülten alıyordur. Siz de firmalar için düzenli e-bülten hazırlayıp yayınlayabilirsiniz. Firmaların e-mail datalarını kullanabileceğiniz gibi toplu mail gönderimi hizmeti veren web siteleri ile de anlaşabilirsiniz. Ancak bana göre tek başına e-bülten hizmeti vermek hem sizin için hem de firmalar için pek cazip değil. Bu hizmetin yanı sıra grafik tasarım veya benzeri bir hizmet daha sunmanızda fayda var.

Sermayesiz yapılacak işler 1

Sermayesiz yapılacak işler 2

Sermayesiz yapılacak işler 3

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here