Sermayesiz yapılacak işler 2

1
2769

Sermayesiz yapılacak işler yazı dizimize devam ediyorum. İnternette birçok sitede bulabileceğiz sermayesiz iş örneklerine farklı ve gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşmaya çalışıyorum. Çünkü birbirinin aynı listeleri yayınlayan onlarca site bu işlerin yapılabilirliği üzerinde maalesef hiç durmuyor. Listede yer alan işlerin hemen hemen tamamı için maddi sermaye gerekmeyebilir ancak her iş için bir bilgi birikimi ve yetenek gerektiği bir gerçek. O nedenle aşağıda okuyacağınız işlerini yapabilmek için ne kadar bilgi birikimin ve yeteneğiniz olduğunu iyi tespit etmelisiniz.

1 – Eğitmenlik

Uzman olduğunuz bir konuda özel kurs verebilirsiniz. Grafik tasarım, hat sanatı, takı yapımı, müzik aleti çalma gibi konularda yeterli birikiminiz varsa bunu paraya çevirebilirsiniz. Bu tür bir konuya yeteneğiniz var ancak yeterli tecrübeniz yoksa önce siz bir kursa gidip tecrübenizi arttırmalısınız. İlgi duyduğu bir alanda kurs almak isteyen kişi eğitim alacağı kişinin alanında yetkin biri olmasını ister. Bir müzik aletini çalıyor olmanız başkalarına eğitim verebileceğiniz anlamına gelmez. Özetle bir alanda eğitmenlik yaparak para kazanmak sermayesiz yapılacak bir iş olmakla beraber o alanda üst düzey tecrübeye sahip olmanız şarttır.

2 – İkinci El Ürün Satıcılığı

Evinizde artık kullanmadığınız eşyaları veya çevrenizdeki kişilerin kullanmadıkları eşyaları sahibinden.com, gittigidiyor.com gibi sitelerden satabilirsiniz. Eğer vaktiniz ve bu işe ayıracak paranız varsa spotçuları, bit pazarlarını ve kıyıda köşede kalmış eski eşya satan dükkanları gezerek satabileceğiniz ilginç ürünler bulabilirsiniz.

3 – Koçluk

Bugüne kadarki tecrübeleriniz bir değer yaratabilecek düzeyde ise uzman olduğunuz alanda koçluk hizmeti verebilirsiniz. Ancak bana göre koçluk hizmeti verebilmek için ciddi bir marka değerinizin olması gerekiyor. Ülkemizde herhangi bir alanda uzman olmak o alanda koçluk hizmeti verebilmek için yeterli değil, Zira koçluk mesleği Türkiye’de henüz çok yeni ve alanında marka olmuş isimlerin yapabildiği bir iş.

4 – Danışmanlık

Uzman olduğunuz konuda danışmanlık yapabilirsiniz. Türkiye’de danışmanlık koçluğa göre daha anlaşılır bir noktada duruyor. Eğer henüz kişisel bir marka olma yolunun başındaysanız koçluktan ziyade danışmanlık hizmeti vermeye yönelebilirsiniz.

5 – Aşçılık

Üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu bir yerde yaşıyorsanız onlar için yemek yapabilirsiniz. Daha çok ev hanımlarına uygun olan bu işte başarılı olabilirseniz bir süre sonra kendinize ev yemekleri satan bir dükkan bile açabilirsiniz.

İnternette birçok sitede yer alan sermayesiz yapılacak işlerden yaptığım derlemenin ilkine buradan ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Çağlar Network sistemi ile hem ailenizin hem de çevrenizin sağlığını koruyabilirsiniz.
    Aynı zamanda kariyer yaparak güzel bir iş sahibi olabilir ve harika gelirler elde edebilirsiniz.
    BU İŞİ katalog ve İNTERNET İLE YAPABİLİRSİNİZ.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here