Sermayesiz yapılacak işler 1

1
3927

İnternette iş fikri ve/veya ek iş fikri arayanların büyük çoğunluğu sermaye gerektirmeyen işler arıyorlar. İnterneti yoğun olarak kullanan beyaz yakalılar mevcut işlerinin yanı sıra risk almadan yapabilecekleri işler bulmaya çalışıyorlar. Hal böyle olunca da neredeyse yüzlerce sitede “sermayesiz iş fikirleri” etiketi ile bir sürü makale yayınlanıyor. Bu makalelerin birçoğu da birbirini kopyası.

Ekisfikirleri.com olarak internette gezinen “sermayesiz iş fikirleri”ne gerçekçi bir bakış açısıyla değinmek istiyorum.

1 – Merdiven silmek

Merdiven silerek para kazanmak mümkün. Hatta iyi bir portföy oluşturursanız tek işiniz bu bile olabilir. Ancak, büyükşehirlerde merdivenlerini silerek para kazanabileceğiniz hemen hemen bütün apartmanların kapıcıları var. Bu işi kapıcıların kendisi ya da eşleri yapar. Sizi apartmana sokmazlar bile. Kapıcısı olmayan apartmanların birçoğunda da merdivenleri kat malikleri dönüşümlü olarak temizlerler. Ya da o binada/mahallede evlere temizliğe giden kadınlara yıkatırlar. Kısacası, merdiven silmek sermayesiz bir iştir ama gerçekçi olmak gerekirse online mecralarda iş fikirleri arayan beyaz yakalıların harcı değildir.

2 – Vitrin ve cam temizliği

Merdiven silmek konusunda söylediklerimin tamamı bu iş için de geçerli.

3 – Termosla hazır içecekler satmak

Bu iş az da olsa sermaye gerektiren bir iştir. Evde kullandığınız küçük termoslarla bu işe yapamazsınız. Büyük ve kaliteli bir termosa ihtiyacınız var. Satacağınız içecekleri toptan almalısınız ki para kazanabilesiniz. Bir de satış yapmayı düşündüğünüz yerlerde sizden önce konuşlanmış seyyar ya da sabit rakiplerinizin olup olmadığını bilmelisiniz. Bir akşam elinize termosu alıp para kazanmaya çıktığınızda dayak yiyip eve dönebilirsiniz. Eğer yer tespitini iyi yaparsanız iyi para kazanabilirsiniz. 10 kuruş maliyeti bile olmayan bir bardak çayı 1 liradan satabilirsiniz. Hastanelerin acil kapıları (özellikle geceleri), dolmuş ve otobüs durakları bu iş için uygun yerlerdir. Eğer size satış yapacak yer bıraktılarsa.

4 – Katalogdan ürün pazarlamak

Networking pazarlama yöntemi de diyebiliriz. Avon, Amway, Oriflame, JetNetworking gibi firmalar yıllardır bu yöntemle pazarlama yaparlar. Pazarlama yeteneğiniz ve geniş bir çevreniz varsa bu işi deneyebilirsiniz. Kar oranları yüzde 40’lara kadar çıkabiliyor. Yukarıdaki firmaların kataloglarından satış yapabileceğiniz gibi kendi çevrenizde, ürünlerini satabileceğiniz bir mağaza varsa, iskonto oranında anlaştıktan sonra onların ürünlerini de çevrenizde pazarlayabilirsiniz. Pazarlama yeteneğiniz varsa para kazanmamanız mucize olur.

5 – Özel ders vermek

Eğer öğretmenseniz ya da bir konuda uzmansanız evde özel ders vererek para kazanabilirsiniz. İlköğretim çağındaki çocuklara (matematik, Türkçe, İngilizce) özel ders verebileceğiniz gibi YGS, KPSS gibi sınavlara hazırlanan kişilere de ders verebilirsiniz. Bunun için kendi çevrenizi kullanabileceğiniz gibi internetten de öğrenci bulabilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here