Farklı bir ikinci el iş modeli TROC

0
2219

Türkiye’de ikinci el ürün satışları gittigidiyor.com, sahibinden.com gibi siteler üzerinden yapılıyor. İnternet dışında ise eskiden olduğu gibi spot mağazalarında ikinci el ürün bulmak mümkün. Ancak bizler toplum olarak genellikle eşyalarımızı artık kullanılamaz duruma gelene kadar elden çıkarmadığımız için ikinci el pazarı çok da hareketli değil. İkinci el ürünlere en fazla rağbeti üniversite okumak için başka şehire giden öğrenciler gösteriyor sanırım. 4-5 yıllığına bir öğrenci evinde kalan, genellikle dar gelirli ailelerin çocukları ikinci el eşyaları tercih ediyorlar.

Oysa Avrupa’da ikinci el pazarı çok daha hareketli. İnsanlar sadece dekorasyonlarını değiştirdikleri için 1-2 yıllık eşyalarını elden çıkarabiliyorlar. Yaşam standartlarının yüksekliği bunun en önemli etkeni. İnsanlar 2-3 yılda bir evlerinde değişime gidebiliyorlar. Türkiye’de de bunu yapan bir kesim var. Ancak nüfusa oranladığımız zaman çok dar bir kesim olduklarını görüyoruz.

Burada söz etmek istediğim farklı bir ikinci el ürün pazarı. Avrupa’da 170 mağazası bulunan (depo demek daha doğru olabilir), Troc’u tanıtmak istiyorum. Sermayesi olup da farklı bir iş yapmak isteyenlere fikir verebileceğini düşünüyorum.

Troc’u gittigidiyor.com’a benzetebiliriz. Ancak en önemli farkı ikinci el ürünleri kendi depolarında satıyor olmaları. Troc.com üzerinden de satışları var. Fakat öncelikleri depodan satış.

Çalışma prensibini şöyle özetleyebiliriz. elden çıkarmak istediğiniz eşyanızın fotoğrafını gönderiyorsunuz. Troc’un eksperleri size bir fiyat veriyorlar. Fiyatı kabul ederseniz eşyanızı Troc’un deposuna götürüyorsunuz. Eşyanız satılırsa satış fiyatının yaklaşık yarısını Troc alıyor, kalanını sizin hesabınıza yatırıyor. Eğer eşyanız 3 ay içinde satılmazsa fiyat %10 oranında düşüyor.

Troc’un Avrupa’da Fransa, Almanya, İspanya, Lüksemburg, İsviçre, Belçika ve Hollanda’da mağazaları bulunuyor. Sanırım kendi alanında dünyanın en büyük şirketi.

Franchising modeli ile de Troc mağazası açabiliyorsunuz. Bunun için gerekli olan yaklaşık yatırım maliyeti 140.000 Euro. Franchising için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de ne kadar yapılabilir bir iş olduğunu bilemiyorum. Belki İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir gibi üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu kentlerde denenebilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here