Affiliate Marketing nedir?

1
35758

ekisfikirleri.com olarak yayın hayatına başlarken, internetten, iş fikirleri, ek iş fikirleri, internetten para kazanmak diye arama yapan hemen hemen herkesin karşısına çıkan Affiliate Marketing’in ne olduğunu anlatarak işe başlamanın uygun olacağını düşünüyorum.

Türkçe karşılığı “Satış Ortaklığı” olan Affiliate Marketing aslında dünyanın en eski para kazanma yöntemlerinden biridir. Birçok insanın düşündüğünün aksine internet ile varolmamıştır.

Affiliate Marketing, en basit tanımıyla başka birinin ürettiği ürün veya hizmeti bu ürün veya hizmete ihtiyacı olan birine satmak ve bu satıştan komisyon elde etmektir. Reel ticaret hayatında üreticiden veya toptancıdan aldığı ürünü son tüketiciye satan perakende mağazalar ile aynı mantık olduğunu söyleyebiliriz.

Ama Affiliate Marketing’in klasik ticaretten en önemli farkı satışını yapacağınız ürüne para bağlamıyorsunuz ve stok bulundurmuyorsunuz.

Sistemin işleyişi şu şekilde; bir ürün veya hizmet üreten (satıcı), satacağı ürün veya hizmeti Affiliate Marketing’e aracılık yapan sitelerde komisyon oranını belirterek (bu oran bazı ürünlerde yüzde 90’lara kadar çıkıyor) satışa sunuyor. İnternetten Affiliate Marketing sistemi ila para kazanmak isteyen kişi (satış ortağı) bu sitelere üye olarak satmak istediği ürün veya hizmeti seçiyor. Ürün seçimi yapıldığında sistem satış ortağına özel bir link oluşturuyor. Satış ortağı bu linki kullanarak çeşitli yöntemlerde bu ürün veya hizmetin pazarlamasını yapıyor. Bu ürün veya hizmete ihtiyaç duyan biri satış ortağının linkini takip ederek ürün veya hizmeti satın alırsa satıcının belirttiği komisyon oranı satış ortağının hesabına aktarılıyor.

Peki nasıl pazarlanıyor?

Satış ortağı sattığı ürünü çeşitli yollarla pazarlayabilir. Bunlardan en çok tercih edileni Adsense. Google Adsense’de bir hesap açarak belirlediğiniz bütçe doğrultusunda bir reklam kampanyası düzenleyip ürün veya hizmeti satmaya çalışırsınız. Eğer satış için yatırım yapamayacaksanız ücretsiz satış yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Ancak bu yöntemlerde geri dönüş daha yavaş olacaktır. Ücretsiz satış yöntemleri ise şunlardır; Satmaya çalıştığınız ürün veya hizmeti tanıtacağınız bir blog açabilirsiniz. Bu blogda o ürün veya hizmetle ilgili tanıtıcı makaleler yazar ve alıcıyı ürün veya hizmeti almaya yönlendirebilirsiniz. Sosyal medyada ürün veya hizmetle ilgili paylaşımlar yaparak da satış gerçekleştirebilirsiniz. Bir başka yöntem ise sattığınız ürün veya hizmetle ilgili forum sitelerini takip edip bu forumlarda satış ortaklığı linkinizi paylaşacağınız yorumlar ve/veya mesajlar yayınlayabilirsiniz.

Dünya genelinde satış ortaklığı veren bazı siteler;

clickbank.com
plimus.com
cj.com
amazon.com
paydotcom.com
click2sell.eu
clickbooth.com

Türkiye’de satış ortaklığı veren bazı siteler;

gelirortaklari.com
xticaret.com
reklamaction.com
zanox.com
maxgelir.com
gittigidiyor.com
adtriplex.com

Bu sitelerin haricinde internetten satış yapan birçok firma kendi sitesinden satış ortaklığı fırsatı sunmaktadır. Ziyaret ettiğiniz sitelerin menülerini dikkatli incelemeniz gerekiyor. Belki de beğendiğiniz ve çok kolay satabileceğiniz bir ürün için satış ortağı olabilirsizin.

1 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here