YouTube’da nasıl ünlü olunur?

0
3325

Milyonlarca izleyicisi olan bir Youtuber olmak istiyorsanız fark yaratmanız gerekiyor. Zaten başarılı olmuş kişilerin kötü bir taklidi olursanız başarılı olma şansınız neredeyse imkansız. YouTube’da ünlü olmak istiyorsanız, eşsiz kişiliğinizle dikkat çekmeniz ve abonelerinize sevgi göstermeniz gerekiyor. İzleyicilerinizle iyi ilişkiler kurmanız ve kendiniz olmanız YouTube fenomeni olmanıza yardımcı olacaktır. Başarılı bir Youtube kanalı yaratmak ve çok izlenen bir Youtuber olmak için dikkat etmeniz gereken şeyleri aşağıda maddeler halinde okuyabilirsiniz. Reytinginiz bol olsun..:))

Gündemi takip edin

Herkesin konuştuğu ve online olarak araştırdığı popüler konulara hakim olun ve videolarınızı bu popüler konular üzerine kurgulayın. Popüler kültürle alakalı videolar yaparsanız, daha kısa sürede popüler olursunuz.

Çok izlenenlerden faydalanın

Çok izlenen videolara atıfta bulunan videolar çekin. Onların popülerliklerinden faydalanın.

Doğru etiketler kullanın

Videolarınızı paylaşırken doğru etiketler kullanın. Doğru etiketler videonuzun hedef kitleye ulaşmasını kolaylaştırır. Bu bölüm önemli – doğru etiketler olmadan, kimse videolarını bulamaz. Kanalınıza bir video yükledikten sonra, betimleyici ve özel etiketler seçin. Diğer herkesle aynı etiketleri kullanmak istemezsiniz. Aksi halde videonuz fark edilmez.

YouTuber’larla işbirliği yapın

Ünlü Youtuber’larla doğrudan temas kurmaya çalışın. Sizi izlemelerini, fikir vermelerini hatta sizinle ortak video çekmelerini sağlayın. Bu maddeyi başarılı bir şekilde uygulayabilirseniz izlenme hızınız katlanarak artacaktır. Birçok Youtuber bu yöntemle başarıya ulaşıyor.

Düzenli olarak yeni içerik ekleyin

Orijinal içerikleri olan ve izleyicilerinizin ilgi alanlarıyla alakası olan ilginç videolar hazırlıyorsanız eninde sonunda tanınırsınız. Kısa sürede ünlü olmaı beklemeyin ama pes de etmeyin.

Kanalınızın görünümüne özen gösterin

Kanalınızın görüntüsü, başarınızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle görüntünün cezbedici olduğundan emin olun. Sunduğunuz içerik hakkında izleyicilere bilgi vermek için kısa bir açıklama ekleyin. Kendinizi online olarak tanıtmak için kanal açıklamanıza diğer internet sitelerinizin linklerini ekleyin.

İnsanları izlemeye zorlamayın

İnsanlara videonuzu izlemelerini söylemeyin.  Bu YouTube dünyasında büyük kabalıktır. İnsanlarla olan ilişkilerinizi geliştirmeye çalışın ve izleyiciliğin doğal bir şekilde oluşmasına izin verin.

Sosyal medyada paylaşın

Videolarınızı Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar aracılığıyla paylaşın. Video linklerinizi duvarlarında veya yorumlarında paylaşarak insanları asla rahatsız etmeyin.

Abonelerinizle iletişim halinde olun

Popülarite kazanmak için size yorum bırakan her insana cevap verin. Bu abonelerinizle yeni ilişkiler kurmanın en iyi yollarından biridir. Birisi size hoş bir mesaj bıraktıysa, cevap verin! Tavsiye istediyse, tavsiye verin. Cömert ve samimi olun ve daha fazla insanı etkileyin.

Diğer insanların kanallarını izleyin

YouTube bir topluluk ve popüler olmak istiyorsanız bu topluluğa katılmanız gerekiyor. Diğer insanlarla mesajlar aracılığıyla, Twitter üzerinden ve başka yollarla iletişim kurun. Olumlu geribildirimler verin.

Güncel olun

İzleyicilerinizi elinizde tutmak istiyorsanız, kanalınızı sık sık güncellemeniz gerekiyor. Mümkünse bunu bir programa göre yapın. Bu sayede insanlar yeni içerikleri ne zaman göreceklerini bilirler. Yüksek kaliteli videolar yapın ve her defasında orijinal bir şeyler sunun.

Gerçek, doğal ve en önemlisi kendiniz olun

Eğlenceli misiniz? Çarpıcı mısınız? Veya tatlı ve şen şakrak mısınız? Eşsiz kişilik özelliğiniz her neyse, bunu videolarınızda gösterin. Arkadaşlarınızın ve ailenizin yanında nasılsanız, videolarınızda da öyle olun. Aksi halde, izleyicileriniz gerçekliği ve eğlenceyi başka yerde ararlar. Diğer insanların tarzını kopyalamayın. Orijinal özelliklerinizi bulun ve bunların üzerinde durun.

Göz teması kurun

Herhangi bir izleyici kitlesinin önüne çıkmışsınız gibi net bir şekilde konuşmanız ve YouTube izleyicileriniz ile göz teması kurmanız gerekiyor. Doğrudan kameraya bakın ve düşüncelerinizi açıkça söyleyin.

Videolarınızın teknik kalitesi yüksek olsun

Kimse videonuzun mükemmel olmasını beklemiyor ancak ışıklandırma ve ses kötü olursa, insanlar başka videolara geçerler. İyi video kalitesi için düzgün bir video kamera kullanın. İyi video özellikleri olan bazı telefonlar da var. Ne tür bir video kamera kullandığınızın bir önemi yok, aşağıda yer alanları takip ederek video

Videolarınızı düzenleyin

Videonun kalitesini arttırmak ve daha ilginç hale getirmek için Movie Maker veya diğer video düzenleme yazılımlarını kullanın. Video uzunluklarını 4-5 dakikaya indirmeye çalışın. İnsanlar uzun videolardan sıkılabilirler. Videolar karanlık ve kasvetli olmamalı. Sıkıcı bölümleri atın. Videoya hız kazandırmak ve ilginç bir hale getirmek için duraklamaları, donuk ifadeleri, öksürmeleri, oflamaları ve diğer sıkıcı aralıkları kesin.

Ön izleme görüntünüzün ilgi çekici olduğundan emin olun

Youtube her videonun ortasından bir yerlerden görüntü çekiyor ve bu görüntüyü ön izleme olarak kullanıyor. Çoğu insan bu küçük görüntüye göre videoyu izleme kararı veriyor. Bu nedenle bu görüntünün ilginç olduğundan emin olun.

DİKKAT!!!

Videonuzda kullanacağınız görsellerin ve müziğin telif hakkı olabileceğini unutmayın. Bunları seçerken dikkatli olun.Adresiniz gibi kendinizle ilgili özel bilgiler vermeyin. Pornografi gibi uygunsuz olduğunu düşündüğünüz hiçbir şeyi yayınlamayın. İnsanlar rahatsız olabilirler ve videoyu şikayet edebilirler.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here