Kendi işini kurmak isteyenler için rehber

0
2525

Ücretli çalışan hemen hemen herkesin hayali kendi işinin sahibi olmaktır. Yeni bir iş kurmadan önce kendinize bir plan yapmalısınız. Damdan düşer gibi iş kurulmaz. Kursanız da o iş yürümez. Doğru zamanda doğru adımları atmalısınız. İçinizdeki girişimci ruhu etkili kullanabilmek ve istediğiniz sonuçlara ulaşabilmek için ihtiyacınız olan ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Müşteri odaklı bir iş planı yapın

İş modelinizi oluştururken sizin değil müşterinin talep ve beklentilerini dikkate alın. Sunacağınız ürün ya da hizmeti yeni müşteriler kazanmak için üreteceksiniz. O halde odağınız müşteri olmalı.

Büyük dilimi almak zaman ister

Çok güçlü özsermayeniz yoksa pazardaki büyük dilimi almanız uzun zaman ister. Sabırlı olun. Büyük müşterilere ulaşmak zaman alır, moralinizi bozmayın. Faaliyet gösterdiğiniz pazarı çok iyi tanıyan ve işinize ya da ürünlerinize güveni tam olan stratejik müşteriler bulabildiğiniz takdirde şansınız açılmış demektir. Ama unutmayın bu birkaç ayda olabileceği gibi birkaç yılı da bulabilir.

Alanlarında uzman, birbirini tamamlayan çekirdek bir kadro kurun

Her işi kendiniz yapamazsınız. Alanlarında uzman, birbirini tamamlayan çekirdek bir kadro kurun. Sormluluk alabilen bir ekibiniz olsun. Onlara yetki vermekten çekinmeyin. İyi bir ekiple çalışmak için de hakettikleri ücreti ödemekten kaçınmayın. Düşük ücret vermek için tecrübesiz insanlarla çalışmak sizin için daha maliyetli olacaktır.

Kendi şansınızı kendiniz yaratın

Şans her zaman önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki çoğu zaman insan kendi şansınız yaratır. Karşılaştığınız her olumsuzluğu kendi lehinize çevirebilmelisiniz.

Yetki ve sorumluluk verin

Yukarıda da yazdığım gibi herşeyi kendiniz yönetmeye ve yürütmeye çalışmayın. İş hayatında başarılı olabilmek için çalışanlarınıza yetki ve sorumluluk verin. Bu şekilde büyük fotoğrafla ilgilenmek için daha çok zamanınız olacaktır.

Müşteri bulmadan maaşlı işinizi bırakmayın

İşinizi bir işyerinde çalışırken kurduysanız eğer sağlam birkaç müşteri bulmadan istifa etmeyin. Ancak şunu da unutmayın iki işe birden yeterli zamanı ayıramayacağınız için maaşlı işinizden feragat etmeniz bir süre zorunlu hale gelecektir.

Her zorlukla mücadele edecek bir planınız olsun

İş hayatında önünüze mutlaka engeller çıkacaktır. Engelleri görmezden gelmeyin onlara mücadele edin. Zira görmezden gelirseniz daha sonra işin içinden çıkamayabilirsiniz.

Parayı yönetmeyi öğrenin

Para kazanmak kadar parayı yönetmek de önemlidir. Paranızı yönetmeyi öğrenin. Gelir gider tablolarınız kontrol altında tutun. İpin ucunu kaçırmayın.

Finan kuruluşlarıyla sık sık görüşün

Gitmeniz gerekmese de zaman zaman bankanıza uğrayın. Para piyasalarındaki gelişmeleri, kredi imkanlarını vs. en yetkin kişimlerden öğrenin. İlişkilerinizi sıcak tutun. Finansmana ihtiyacınız olduğunda işlemleriniz daha hızlı yürür.

Bir akıl hocanız olsun

Şimdilerde mentor denilen bir akıl hocanız olsun. Sizin göremediklerinizi gören, sizi ve şirketinizi dışarıdan gözlemleyebilen gerektiğinde sizi uyarabilecek bir mentorunuz olsun.

Ders almasını bilin

Her zaman herşeyi doğru yapamazsınız. Yaptığınız hatalardan ders almasını bilin. Öğrenmeye açık olun.

Personele yatırım yapın

Çalışanlarınızın verimli olması için sosyal haklarını kısıtlamayın. Tatillerini, gün içi dinlenme saatlerini, primlerini ve kariyer fırsatlarını engellemeyin. Mutlu çalışan verimli olur, unutmayın. Çalışanların kendilerini geliştirmeleri için fırsatlar yaratın. Donanımı artan çalışan şirkete daha faydalı olacaktır.

İş planınız basit olsun

İş planınızın takip edilmesi, hayata geçirilmesi ve gerektiğinde değiştirilebilmesi kolay olsun. İş planınızdaki esneklik her şeyden önemli. İş planınızı işinizi kurma sürecinde rehber olarak kullanın.

Bir çiftçi gibi hareket edin

Paraşüt pazarlamacı aniden belirir ve geldiği yerde sadece kısa bir süreliğine kalır. Öbür taraftan çiftçi ise farklı zamanlarda olgunlaşacak farklı tohumlar eker ve sürekli mahsullerini toplar. Diğer bir deyişle, uygun şekilde yetiştirilmiş ürünler (yani müşteriler) hayatı boyunca çiftçinin yaşamını sürdürmesini sağlar. Siz de müşterilerinizi yaşlılığınızda dahi sizin müşteriniz kalacak şekilde oluşturmaya çalışın.

Çok çalışmaya hazırlıklı olun

Parkta uzun yürüyüşlere çıktığınız, deniz kıyısında deniz kabukları topladığınız ya da akşamları saatlerce televizyon izlediğiniz günleri hatırlayın. Böyle günler bir daha geri gelmemek üzere gidebilir. Çünkü yeni bir iş kurmak çok büyük bir iş yükünü de beraberinde getirecektir. Sakın hızlı yollardan para kazanmak umuduyla böylesi bir işe girişmeyin.

Bildiğiniz yolda yürüyün

Eğer atıştırmalıklarda iyiyseniz neden bilgisayar işine giresiniz ki? Neyi iyi yapıyorsanız onun üzerinde çalışmaya devam edin. Şirketinizin en güçlü kaslarının sizin en iyi yaptığınız şeylerden oluşmasına özen gösterin.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here