Gelecekte yıldızı parlayacak iş fikirleri 2

0
3979

Henüz hangi işi yapacağınıza hangi mesleği seçeceğinize karar veremediyseniz bu seçimi yaparken bugün değil gelecekte hangi işlerin / mesleklerin revaçta olacağını bilmenizde fayda var. Zaman hızla değişiyor. Filmlerde gördüğümüz birçok ütopik meslek artık hayatımıza girmiş durumda. O nedenle yakın gelecekte çok farklı mesleklere ve işlere ihtiyaç duyulacak. Seçimini yaparken bunu dikkate almanızda fayda var. Binlerce yıldır insanlığın gereksinimlerini karşılayan işler geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte para kazandırmaya devam edecek. Ancak değişen teknolojiler ve yaşam tarzlarıyla gelecekte çok farklı ürün ve hizmetlerede ihtiyacımız olacak. Eğer hemen bugün para kazandıracak bir iş yerine geleceğe yatırım yapmak istiyorsanız bu makalede paylaşacağımız işler konusunda uzmanlaşmayı tercih edebilirsiniz.

Kök Hücre Bankası

Kök hücre tedavisinde büyük bir gelecek var. Hastalıkları ilaç yerine kök hücreyle iyileştirmeye çalışan bu alanda faaliyet gösteren bir şirket kurulabilir. Ancak bunun için iyi bir sermaye ve iyi bir personel kadrosu gerektiğini unutmayın.

Dikey Tarım

Şu anda yüksek teknolojili bahçeler ve seralardan minimum suyla yüksek verim elde edilebiliyor. Aynı şey arazi için de söz konusu. Özellikle şehirlerde tarımsal amaçlı dikey bahçeler görüyoruz artık. Yani yapı olarak otoparka benzeyen bu bahçeler, çok katlı olmaları nedeniyle bir birim alandan 5-10 kat ürün alabilmeyi mümkün kılıyor. Gelecekte özellikle şehirlerde çok katlı bahçelerde sebze meyve yetiştirildiğini daha çok göreceğiz. Bu da şahane bir iş potansiyeli anlamına geliyor.

Şişe Su

İçilebilir temiz su kaynakları gittikçe azalıyor. Önümüzdeki yıllarda suyun, petrolden daha değerli olacağı ileri sürülüyor. Yani içme suyu ve tarımsal sulama arasında bir seçim yapmamız gereken dönemler çok uzakta görünmüyor. Bu nedenle suyun önemi önümüzdeki yıllarda artacak. Bu da şişe su işinde büyük bir potansiyel olması anlamına geliyor.

Yaşlı Bakım Hizmetleri

Yıllar geçtikçe özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yalnız yaşayan yaşlı insan sayısı da artış gösteriyor. Bu da yalnız yaşayan yaşlı insanlara yönelik ev işleri, temizlik, fizik terapi gibi hizmet sunan şirketler için büyük bir fırsat olarak görünüyor.

Emekli Hizmetleri

Herkes emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürmek ister. Entrepreneur dergisinin yaptığı araştırmaya göre 2020 yılında Kuzey Amerika doğumlu çalışanların %80’i 50 yaşından büyük olacak. Ülkemizin yoğun bir genç nüfusa sahip olduğunu düşünürsek bu oran daha düşük olacaktır. Ancak her halükarda milyonlarca emekli ve emekli adayı var ülkemizde. Bu nedenle emeklilere yönelik emlak, gezi, beslenme gibi konularda faaliyet gösteren bir iş kurabilirsiniz.

Mobil Pazarlama Danışmanlığı

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla mobil pazarlama sektörü de büyük bir hızla büyümeye devam diyor. Şirketler mobil cihaz kullanan insanları müşterileri yapabilmek adına kıyasıya yarışıyorlar. Bu da mobil pazarlama alanında danışmanlık hizmeti veren kişilere ve ajanslara olan talebi artırıyor.

Sosyal Medya Ajansı

Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat gibi sosyal medya platformlarının yaygınlık kazanmasıyla şirketler daha çok kişiye ulaşabilmek için sosyal medyayı etkin şekilde kullanmak istiyorlar. Bu da şirketlere sosyal medya üzerinde pazarlama, halkla ilişkiler gibi konularda danışmanlık hizmeti verebilecek yeni şirketlerin ortaya çıkmasını zorunlu kılıyor. Sosyal medyaya yönelik talep devam ettiği sürece sosyal medya danışmanlık ajanslarının da varlık göstereceğini söyleyebiliriz.

Freelance Personel Şirketi

Günümüzde ekonominin genel durumu nedeniyle şirketler maliyetleri kısmak için maaşlı personel çalıştırmak yerine ihtiyaç duyulan işi dışarıya, yani freelance çalışan kişilere yaptırıyorlar. Bu yönde büyük bir eğilim olması nedeniyle şirketlerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına bir freelance personel şirketi kurabilirsiniz.

Çeviri Hizmetleri

Günümüzde küreselleşme ve ülkeler arası iletişimin kolaylaşması nedeniyle çevirmenlere büyük bir ihtiyaç var. Hemen hemen hiçbir sermayeye sahip olmadan freelance çevirmen olarak çalışabilirsiniz. Sadece çeviri yapacağınız dili ve kendi anadilinizi çok iyi biliyor olmanız yeterli.

Personel İzleme Hizmetleri

Teknolojik gelişmeler sayesinde artık pek çok meslek evden icra edilebiliyor. Yakın bir tarihte yapılan araştırmaya göre 2018’e kadar ofise gitmeden istediği yerde çalışılabilecek insan sayısı 1.5 milyara yaklaşacak. Tabii, bu “1.5 milyar insan ofis dışında çalışacak” anlamına gelmiyor. Sadece böyle bir potansiyelin varlığını işaret ediyor. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğimizde “Bu çalışanları nasıl takip etmek gerekir?” sorusu ortaya çıkıyor.

Personel izleme hizmetleri çalışanların nerede oldukları, şirket için kullanılan yazılıma en son neden giriş yaptıkları gibi şeyler üzerine odaklanıyor. Yani en temel anlamıyla “verimlilik” üzerine olan bu yeni sektörde faaliyet gösteren bir iş kurabilirsiniz.

SEO

SEO en temel anlamıyla internete girilen içeriklerin arama motorlarına göre optimize edilmesidir. Yani bir web siteniz var ve bu sitenin Google’da ön sıralarda çıkmasını istiyorsanız sitenizi ve içeriklerinizi SEO prensiplerine göre optimize etmelisiniz. Bu nedenle SEO işine girebilirsiniz.

Çocuklara Yönelik Uygulamalar

Çocuklar geleceğin müşterileridir. Bu nedenle çocukların ilgisini ve beğenisini kazanmak önemli. Common Sense medya araştırma şirketine göre çocukların 3’te 2’sinin akıllı telefon, tablet ya da bilgisayara erişimi var ve bu oran her geçen yıl daha da artıyor. Yani çocuklar için uygulama üreten kişiler için büyük bir fırsat söz konusu.

Yazılım Testi

Telefon uygulaması, yazılım ve web siteleri her şirketin ihtiyaç duyduğu şeyler. Ancak bu uygulamalar, siteler sıklıkla çalışmıyor, çünkü şirketler bu uygulama ve yazılımları iyi bir teste tabi tutmuyorlar. Bu da sitelerin, yazılımların çökmesi anlamına geliyor. Bu nedenle yazılım ve uygulama inceleme ve test işinde güzel bir potansiyel gözüküyor.

Seyyar Lokanta

Seyyar büfe derken minibüs ya da küçük kamyonlarda hizmet veren işletmelerden bahsediyoruz. ABD İstatistik Kurumu’na göre seyyar lokanta işi 2017’de 2.7 milyar dolarlık bir hacme kavuşacak. Sonuç olarak bir kamyon ya da minibüs almak, baştan aşağı bir lokanta kurmaktan daha az maliyetli. Doğru ekipman ve doğru yemeklerle bu işten iyi paralar kazanabilirsiniz.

Biyoyakıt Üretimi

Yakıt üretmek için biyolojik opsiyonlar mevcut. Yani arabalarımızı çalıştırmak veya evimizi ısıtmak için atıklardan, ayçiçek yağından istifade edebiliyoruz. Yani petrole alternatif oluşturabilecek bir yakıt üretimi gelecekte çok iş görecektir. Zira son 100 yılda dünya üzerindeki petrolün büyük bir kısmını tükettik. Biyoyakıtlar da petrole rakip olma konusunda ilk sırada yer alıyor.

Elektrik Depolama

Kesintisiz güç kaynağı işi de mantıklı bir iş fikri. Hastanelerde, okullarda, şirketlerde, bankalarda sık kullanılan bu elektrik depolama işi sayesinde kesintisiz olarak elektrik sunulmakta. Özellikle bu işe yarayan endüstriyel ölçeklerde jeneratörler alıp satarak iyi paralar kazanabilirsiniz..

Rüzgar Santrali Kurulumu

Rüzgar enerjisi de gittikçe yaygınlaşıyor. Bazı kasabalar kolektif olarak rüzgar enerjisi tesisatı kurup enerjiyi yine ortak kullanıyorlar. Siz de rüzgarı bol bir bölgeye rüzgar enerjisi santrali kurup elektrik satabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here