Türkiye online alışverişi çok sevdi

0
2935

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de internetten alışveriş eğilimi son yıllarda büyük bir hızla artarken, ulaşımdan konaklamaya, yiyecek içecekten, giyim ve aksesuara, elektronikten sağlık gereçlerine pek çok ürün ve hizmet için artık internetten alışveriş çok daha fazla tercih ediliyor. Günümüzde taşınabilir akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte her an her yerden erişebildiğimiz internet sayesinde çok daha hızlı ve çok daha fazla çeşidi internet üzerinden satın almak mümkün oluyor. Bir çok ürünü ise dünyanın diğer bir ucundan online alışveriş sayesinde getirme imkanına sahibiz.

İşte bu kadar fazla seçeneğin olduğu ve artık pek çok firmanın önemli bir pazar olarak kabul ettiği e-ticaret sektöründeki hareketlilik yazılı basında çıkan haberlere de yansırken Medya Takip Ajansı Interpress’in yapmış olduğu araştırmaya göre; hemen her yıl hızlı bir büyümenin yaşandığı e-ticaret sektöründe, 2016 yılı boyunca ekonomi sayfalarında çıkan haberlerin bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50 artarak toplam 22 bin 280 habere ulaştığı tespit edildi.

Online alışverişin zirvesinde yemeksepeti.com var 

Sektör hakkında çıkan haberleri kapsayan incelemeye göre, yemek sektörünün son yıllarda yükselen değeri “yemeksepeti.com” hızlı ve alternatifli menüleriyle insanların en çok tercih ettiği e-ticaret sitelerinden olurken, yılbaşından bu yana yazılı basında hakkında çıkan 2 bin 776 haberle bu alanda liderliği elinde bulundurduğu tespit edildi. İkinci sırada elektronik ürünler, ev aletleri, hediyelik eşyalar ve oyuncak gibi bir çok ürünün satın alınabildiği “amazon.com” sitesi 1.374 haberle yer alırken, son yıllarda büyük ilgi gören “alibaba.com” ile ilgili ise yazılı basına 1.364 haber yansıdığı belirlendi. Geçen yıl haber sayısı bakımından ilk sırada bulunan “hepsiburada.com” 1.225 haberle dördüncü sıraya gerilerken, binlerce çeşit ürünün online satışının yapıldığı “n11.com” ile alakalı çıkan haber sayısı ise 907 olarak tespit edildi. Haber sayısı bakımından ilk ona giren diğer online alışveriş siteleri sırasıyla “ebay.com”, “gittigidiyor.com”, “sahibinden.com”, “trendyol.com” ve “lidyana.com”, olarak belirlendi.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here