Kütükte kayın mantarı üreterek para kazanın

0
5302

Bir çeşit mantar türü olan kayın mantarı doğada ağaçların gövdelerinde yetişmektedir. Kayın mantarları doğada, lignin, selüloz ve hemiselülozları parçalayabilen özellikleriyle çürümüş veya çürümekte olan birçok ağaç kütüğünde yetişebilir. Hal böyle olunca doğal ortamında olduğu gibi kütüklerde de kayın mantarı üretmek mümkündür. Ağaç kütüklerinde yetiştirilen kayın mantarlarının tadı tıpkı doğal ortamlarındaki gibi daha keskin, güzel ve son derece organik olacaktır.

Kayın mantarı genellikle geniş yapraklı yumuşak odunlu (kavak, ıhlamur, söğüt vb.) ağaçlarda hızlı, meşe ve gürgen gibi sert odunlu ağaçlarda misel gelişimi yavaş olur. Kayın mantarı üretiminde sert yapılı ağaçlardan beş yıl, yumuşak dokulu ağaçlardan ise iki, üç yıl boyunca aynı kütükten mantar alınabilmektedir. Özellikle ikinci yılından itibaren verim daha da artmaktadır. Bu mantar türü özellikle kavak, gürgen, meşe, kızılağaç, tellikavak, ıhlamur, söğüt gibi ağaçların kütüklerinde çok güzel yetiştirilebilir. Kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği projeleri birçok il, ilçe ve beldelerde hayata geçirilmeye başlanmış ve özellikle kırsal kesimlerde, orman köylerin de alternatif tarımsal üretim yetiştiriciliği olmaya başlamıştır. Günümüzde kilosu 15 TL’den satılan kültür mantarını siz de ister hobi olarak ister ticari amaçlı yetiştirerek bütçenize katkıda bulunabilir hatta tüm gelirinizi bu üründen kazanabilirsiniz.

durmus-ali-saydamMersin’in Erdemli İlçesi’nde yaşayan Durmuş Ali Saydam kütük mantarı yetiştiriciliğinde en güzel örneklerden biri. 3 yıldır kütük üzerinde kayın mantarı üretimi yapan üretici Durmuş Ali Saydam, 600 mantar kütüğü ile yılda 4 ton üretim yapıyor. 3 yıl önce çiftçilerin gelirlerini ve sosyal ormancılık faaliyetlerini arttırmak için Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nün başlattığı kültür mantarı (Kayın) yetiştiriciliği kapsamında 60 kütükle işe başlayan Durmuş Ali Saydam, kısa sürede üretimini 600 kütüğe çıkartarak yılda 4 ton mantar üretmeyi başarmış. Çiftçilik ile uğraşırken yılda sadece 5 bin TL kazanan Saydam, şimdi kayın mantarı yetiştiriciliği ile gelirini yılda 50 TL’ye kadar çıkarmış.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here