Projenize destek bulmanın kolay yolu 2: indiegogo.com

0
83063

Projenize kaynak bulmak için size bir platform sunan crowdFON ile ilgili yazıyı bir süre önce yayınlamıştım. Şimdi bu alanda faaliyet gösteren crowd funding sitelerinin babası diyebileceğimiz indiegogo.com’u tanıtmak istiyorum.

Indiegogo, crowd funding sitelerinin birçoğundan farklı olarak yayınladığınız projeler istediğiniz destek miktarına ulaşmasa da projeniz için toplanan parayı size ödüyor. Bu özelliği ve alanında lider olması nedeniyle bana göre crowd funding siteleri arasında ilk tercih edilmesi gerekenlerden biri.

Indiegogo, 2008 yılında Slava Rubin, Danae Ringellmann ve Eric Schell tarafından San Francisco’da kuruldu. Indiegogo, kurucusu Slava Rubin’in ihtiyacından yola çıkarak hayata geçirdiği bir proje. Slava Rubin, babası kemik iliği kanserinden ölünce bu hastalıkla mücadeleye kaynak sağlamak amacıyla siteyi kurdu. Indiegogo, müzikten filme, KOBİ’lerden yardım kampanyalarına akla gelebilecek hemen her konuda geliştirilen projelere maddi kaynak sağlamak isteyenler için bir platform sunuyor. Projeniz sitede yayınlandıktan sonra Facebook, Twitter ve benzeri sosyal medya araçlarında da paylaşabiliyorsunuz.  Indiegogo, bağışların dağıtım ve paylaşımında benzer sitelerden farklı bir yol izliyor. Para, hedef tutarın altında kalsa da proje sahibine veriliyor. Hedef tutara ulaşılmışsa Indiegogo’nun payı yüzde 4’te kalıyor. Hedefe varılamamışsa Indiegogo’nun kesintisi yüzde 9’u buluyor.

Indiegogo.com’a girildiğinde hemen hemen her konuda derdini paylaşan, durumunu anlatan, projesini sunan ve bunun karşılığında maddi destek isteyen pek çok insanın hikâyesine rastlamak mümkün. Örneğin New Yorklu bir kemancı olan Mike York’un geçirdiği trafik kazası sonrasında tedavi masrafları ve kırılan dişlerinin faturasını ödemek için indiegogo.com’da açtığı kampanya 50 bin dolar toplamasıyla sonuçlanmış. Kanserli bir itfaiyeci olan Mark’ın doğrudan para yardımı talebi ise York’unki kadar destek bulmamış ancak yine de indiegogo’yu takip eden hayırseverlerden onun için 10 bin dolar toplanmış.

Her konuda yardım talebi var

İlk albümünü çıkarmak isteyen de bu sitede, vücuduna geçmişte yaptırdığı ırkçı dövmeleri sildirmek isteyen de. Müziklerini bir dava için direniş müziği haline getirmeyi hayal eden müzisyenlere, bacakları kopan köpeğini tekrar yürütmek isteyen hayvansevere, kendilerini kanıtlamak için basketbol takımı kurmak isteyen 70 yaşın üzerindeki kadınlara ya da kendi hazırladıkları bilgisayar oyununu lanse etmek isteyen gençlere de sitede rastlayabilirsiniz. Bazıları projeleri ümit verici olduğu için destekleniyor bazıları da etkileyici hikâyeleriyle çok iyi paralar topluyor.

Size fikir vermesi açısından sitede düzenlenmiş kampanyalardan birkaç örnek vermek istiyorum.

Şuan indiegogo.com’a girdiğinizde göreceğiniz QuicKey çok fonksiyonlu anahtar için proje sahiplerinin istediği yardım miktarı 4 bin dolar iken yapılan yardım miktarı 70 bin dolara ulaşmış durumda. Üstelik kampanyanın bitmesine bugün (20 Mart 2014) itibariyle daha 33 gün var.

Ve geçmişten birkaç örnek şöyle;

Brown Kadınlar Rugby Takımını ulusal lige çıkarmak için yardım kampanyası: Dar gelirli bir kulüp olan Brown Kadınlar Rugby Takımı kulüp gereksinimleri ve 24 bayan sporcunun ihtiyaçlarının karşılanması için 35 bin dolar yardım talep ediyor. Kampanya bitimine beş gün kala internetten toplanan yardım: 12 bin 800 dolar.

“Wall Street’i İşgal Et” kampanyası şiirleri antolojisinin basılabilmesi için kampanya: İşgal eylemleri sırasında yazılan şiirleri basmak için açılan kampanyada 4 bin 400 dolar yardım toplandı.

Köpek Hero’yu yeniden yürütme kampanyası: Bir kazada iki ön ayağı hasar gören köpek Hero’nun tedavi edilip yeniden yürüyebilmesi için yapılan maddi yardım talebine 3 bin 700 dolar gönderildi.

Calyx Internet Institute kampanyası: Nicholas Merrill’in telekomünikasyon endüstrisini değiştirmek ve haberleşme güvenliğini sağlamak üzere tasarladığı projesi için bitime 45 gün kala 64 bin dolar yardım toplandı.

İlk müzik albümü için yardım: Gayathri adlı genç kızın hayali olan ilk müzik albümünü çıkarmak için indiegogo.com takipçilerine yönelttiği yardım talebine kampanyanın bitmesine 22 gün kala 11 bin dolar geldi.

Beyin tümörü için tedavi talebi: Beyninde tümör bulunan 5 yaşındaki Philippe’in tedavi edilebilmesi için ailesinin indiegogo.com’da açtığı kampanyanın bitimine daha iki buçuk ay kala yapılan yardım 17 bin 300 dolar.

Gazzeli b-boy’lar için kampanya: Gazze’de break dans yapan gençler İsrail işgali sırasında gençlik merkezinden olmuşlardı ama dansı bırakmadılar. Yeniden break dans yapabilmek ve dans eğitimi alabilmek için ihtiyaçları olan küçük bir stüdyo için açtıkları kampanyayla indiegogo.com’da 10 bin dolara yakın para toplamayı başardılar.

Projenize destek bulmanın kolay yolu 1:  crowdFON.com
Projenize destek bulmanın kolay yolu 3: Kickstarter.com

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here