Evde lokum nasıl yapılır

0
7144

Evde kendi imkânlarınızla yapıp çevrenizdekilere veya pastanelere satabileceğiniz ürünlerden biri de lokumdur. Geleneksel Türk tatlarından olan lokum lezzeti kadar sunum tarzınızdaki farklılıkla size para kazandırabilecek bir üründür. Özellikle ev hanımları farklı aromalar kullanarak yapacakları lokumlar ile aile bütçelerine katkı sağlayabilirler.

Yaptığınız lokumları şık bir şekilde paketleyerek çevrenizdeki pastanelere satabileceğiniz gibi bir blog açarak özel sipariş usulü de çalışabilirsiniz.

Ancak her yerde lokum bulunabildiğini unutmadan sunumda fark yaratmanız gerektiğini düşünüyorum. Yapacağınız lokumların aromasının az bulunur olması şansınızı artıracaktır. En önemlisi cazip hediye paketleri hazırlamanızı öneririm.

Nar aromalı lokum için gerekli malzemeler

  • 800 gr. Toz şeker
  • 160 gr. Pudra şekeri
  • 120 gr. Mısır nişastası
  • 30 gr. Mısır nişastası
  • 1 tatlı kaşığı krem tartar
  • 375 ml. su
  • 170 ml. su
  • Yarım limon
  • 330 ml. nar suyu (yaklaşık 3 adet)

Gördüğünüz gibi malzemelerin hemen hemen tamamı zaten mutfağınızda bulunan ürünler. Yani lokum yapmak için ekstra bir maliyete katlanmanız gerekmiyor. Bazı malzemeleri iki defa yazdım. Burada bir yanlışlık yok. Çünkü mısır nişastası ve suyu iki farklı yerde belirttiğim gramajlarda kullanacağız. Malzemeler içinde size yabancı gelebilecek bir tek krem tartar var. Krem tartar kabartma tozu işlevi gören bir gıda kimyasalı. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu kadar laftan sonra artık lokum yapımına geçebiliriz.

375 ml suyu bir tencereye alın. Üzerine 800 gr. toz şekeri ekleyin ve güzelce karıştırın. Bu karışımın üzerine yarım limonun suyunu ilave edin. Yaptığınız bu karışımı yaklaşık yarım saat kaynatın. Karışımınız koyulaşıp şerbet haline geldiğinde ocaktan alıp bir kenarda soğumaya bırakın.

170 ml suyu farklı bir tencereye boşaltın. Üzerine 3 nardan çıkan yaklaşık 330 ml nar suyunu ekleyin. 1 tatlı kaşığı krem tartar ve 120 gr mısır nişastasını da bu karışıma ilave edin. Sonra ocakta yaklaşık yarım hiç durmadan karıştırarak kaynatın. Kaynamaya başlayınca ocaktan alıp mikser ile iyice karıştırın.

Önceden hazırladığımız şerbeti de, mikseri kapatmadan, bu karışımın içine yavaş yavaş ilave edin.

Şerbeti ilave ettikten sonra yaklaşık 1 saat, karışımımız koyu kıvama gelene kadar, kaynatın.

20×20 cm ebatlarındaki bir tepsiye yağlı kâğıt serin. Yağlı kâğıdın üzerini bir miktar sıvı yağ ile yağlayın. Hazırladığınız karışımı tepsiye dökün ve en az 5 saat oda sıcaklığında bekletin.

160 gr pudra şekerini bir kaba boşaltıp üzerine 30 gr mısır nişastasını ekleyerek karıştırın. Yaptığınız bu son karışımı tepsideki lokumun üzerine serpin. Sonra düz bir zemine de bu karışımdan serperek tepsideki lokumu dikkatli bir şekilde bu zemine çıkarın. Lokumun altındaki yağlı kağıdı dikkatli bir şekilde çıkarıp altına da son yaptığımız karışımdan serpin.

İşte lokumumuz hazır. İstediğiniz gibi kesip paketleyebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak farklı lezzetler yaratabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here