Yeni bir iş; Ter Eksperi

0
2032

Parfümünüzü nasıl seçiyorsunuz? Arkadaşınızın veya tezgahtarın tavsiyesine göre mi, markasına göre mi, yoksa kendi koku zevkinize göre mi? Parfüm seçimi oldukça riskli bir iştir aslında. Şişesinden veya bir başkasının üzerinden koklayıp beğendiğiniz koku sizin teninizde aynı etkiyi yaratmayabilir.

Eğer siz de parfüm seçerken kararsızlık yaşayanlardansanız bu meslek ilginizi çekecektir. Çok yakın bir gelecekte parfüm seçimini ter analizi yapan eksperlere bırakacağız gibi görünüyor.

Her insanın ten yapısı ve ter bezleri farklıdır. Alınan gıdalar ve metabolizma hızı ten kokusuna şekil verir. Amerika’da geliştirilen bir tekniğe göre yakın bir gelecekte parfüm seçimlerimizi ter analizleri yapan eksperlerin önerisine göre yapacağız.

Bilindiği gibi ter ve koku bileşimi çoğu zaman değişik bir algıya yol açabiliyor. Bunu uyumlu hale getirmek ise ter eksperlerinin (koku eksperi demeyi tercih ederim) uzmanlık alanına giriyor. Ter eksperliği alanında uzmanlaşan kişiler tüketicilerin cildinden bantla alınan koku örneğini analiz edip gereken koku spektrumunu müşteriye öneriyorlar, İlginç aparatlar ve dijital cihazlar işin olmazsa olmazları. Test sonucu ise saniyeler içinde belirlenmiş oluyor. Koku eksperliği, kozmetik satış noktalarında bir köşe oluşturarak yapılacak sıra dışı yeni bir iş.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here