Xticaret nedir? Nasıl para kazandırır?

1
2907

İnternetten para kazanmak denilince akla ilk gelen yöntem satış ortaklığıdır. Satış ortaklığını (affiliate marketing) kısaca başkalarının ürünlerinin satışını yaparak komisyon kazanmak olarak tanımlayabiliriz. Kendi sitelerinden sattıkları ürünler için satış ortaklığı sistemi bulunan firmalar olduğu gibi yüzlerce hatta binlerce ürünü bünyesinde barındıran satış ortaklığı aracılık siteleri de mevcut.

İnternetten para kazanma fikrini benimseyip bu alanda araştırma yapanların sıklıkla karşılaştığı Clickbank vb. siteler bu alanda dünya çapında lider konumdalar. Türkiye’de ise bu işe ciddi bir yatırım yapan ve Türkçe içerim sunan Xticaret.com internetten para kazanmak isteyen Türk kullanıcılar için önemli bir fırsat sunuyor. Çoğu dijital ürünlerden oluşan ürün portföyünden kendinize uygun olanını seçerek satış ortağı olup para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Satış ortaklığı sistemini önceki yazılarımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Yeri gelmişken X ticaret özelinde yeniden kısaca değinelim. X ticaret bir e-ticaret havuzudur. Pek çok ürün sahibi, ürünlerini bu platforma ekleyerek kendilerine satış ortağı edinirler. Yani X ticaret,  ürün sahipleri ile bu ürünün satışına ortak olmak isteyenleri buluşturan bir e-ticaret platformu.

Ürün sahipleri X ticarette ürünlerini satış ortaklarına sunduklarında bir komisyon belirlerler.  Ve X ticaret üyeleri de bu ürünlerin tanıtımını, reklamını yaparak sattıkları ürünlerden komisyon alırlar.

Bu satış ortaklığı sistemi, dünyada internetten para kazanmanın en başarılı yolu olarak bilinmekte. İngilizce’de Affiliate Marketing olarak bilinen bu sistemin Türkçesi “ortaklık programı”dır. 2000′li yılların başından bu yana tüm dünyada popülaritesi tüm hızıyla artan affiliate marketing sistemi,  hem satıcılar hem satış ortakları için artık internet pazarlama ve e-ticaretin vazgeçilmez bir unsuru olmuş durumda.

Affiliate Marketing sisteminin en avantajlı yönlerinden biride çok yüksek komisyon oranlarının olmasıdır. Dijital ürünlerde %80 lere varan komisyon oranları bulunmakta.

X ticaret satış ortaklığı programında ürünlerin komisyon oranları genelde %50 – %75 civarındadır. Dijital ürünler ortalama 50-150 TL arasında değişiyor. Yani 80 TL’lik bir ürün sizin aracılığınızla satıldıysa, 40-50 TL size ödenir. Unutmadan belirtelim bu miktar üzerinden %10 vergi kesintisi yapılarak size ödeme yapılır.

Sistem tamamen otomatik işliyor.  X ticaret size her ürün için özel bir referans linki verir. Bu link tamamen size özeldir. Siz bu link ile tanıtımınızı yaparsınız. Bu link üzerinden tıklayarak giden bir kullanıcı o ürünü o gün satın almasa dahi, 6 ay sonra satın alsa bile yine de komisyon sizin hesabınıza geçer.

Nasıl Para Kazanırım?

X ticaret ürünlerini reklamını yapmak ve para kazanmak düşündüğünüzden çok daha kolay olacak. Ne kadar para kazanacağınız size bağlı. Bir web siteniz olması şart değil. Ürün tanıtımı yapmak için pek çok yol var.

En basitinden Facebook. Facebook’ta çok sayıda arkadaş edindiyseniz, tek bir tıklamayla yüzlerce kişiye ürünlerle ilgili bir kaç cümle yazarak ortak olduğunuz ürünün reklamını yapabilir ve altına “Ürün hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız” yazarak referans linkinizi de ekleyip kullanıcıları satış ortağı linkiniz üzerinden resmi siteye gönderebilirsiniz.

Diğer bir yöntemde forumlarda tanıtım yapmak. Ürün ile ilgili konuyu Google’da aratıp, karşınıza gelen ilk forumlara üye olarak buralarda reklam yapabilirsiniz. Ve e-mail yöntemi. Bir tanıtım yazısı hazırlayıp (ürün sahipleri hazır olarak veriyor) E-mail grubunuzdaki tüm arkadaşlarınıza göndererek, onlarında forward etmesini isteyip bu şekilde bir reklam yapabilirsiniz.

Tabi ki bu işten en güzel para kazanma yolu her şeyi bir kenara bırakıp blog açmaktan geçer.

X ticaret ile ne kadar para kazanacağınız tamamen sizin satış becerinize bağlıdır.

X ticarete buradan üye olabilirsiniz.

Bol kazançlar

1 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here