Kısa sürede çok para kazandıran meslekler

0
4777

Yaygın olarak yapılan mesleklerden sıkıldıysanız ve kısa sürede çok para kazanmak istiyorsanız daha geniş perspektiften bakmaya ihtiyacınız var demektir.  Amerika’da faaliyet gösteren PayScale araştırma şirketinin kısa sürede çok para kazandıran meslekler üzerine yaptığı araştırma sonuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum. Eğer siz de kısa sürede çok para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki mesleklerden birini seçebilirsiniz.

PayScale’nin araştırmasına göre iki tip iyi para kazandıran iş olduğu varsayılabilir. Bunlardan biri tam zamanlı çalışarak yılda 200 bin dolar kazanabileceğiniz işler ve yarı zamanlı çalışarak haftada 20 saati doldurarak kazanabileceğiniz işler. Eğer saatte 100 dolar kazanmak istiyorsanız tam zamanlı işler ile bu rakama ulaşmanın kolay olmadığını aklınıza sokmanız gerekiyor. PayScale analistlerinin yaptığı araştırmaya göre ABD’de ortalama saat başı alınan ücret 16 dolar, bu da 100 doları kazanabilmek için normal çalışanlardan altı kat daha fazla performans harcamanız gerektiğini gösteriyor.

PayScale analisti Al Lee’nin yaptığı açıklamada saatte 100 dolar kazanmak üç yoldan geçiyor. Bunlardan ilki doktor olmak. İkincisi büyük bir şirkette yönetici olmak. Son olarak da insanlara para kazandıran işlerde çalışmak. Bunları yapabilmeniz için ciddi bir eğitime ve çeşitli yeteneklere sahip olmanız gerekiyor. Ama siz de bunların hiç biri yoksa umudunuzu kaybetmeyin.

İşte kısa sürede çok para kazanabileceğiniz meslekler;

Sualtı kaynakçısı: Derin sularda petrol borusu hatlarında, petrol ve gaz şirketlerinde çalışarak günde 900 ile 1.200 dolara kadar para kazanabilirsiniz.

Anestezi uzmanı: Doktorlar için saatte 100 dolar kazanmak çok şaşırtıcı bir durum değil. Bununla birlikte hastaları bayıltarak ortalama 101.80 dolar kazanmanız mümkün.

Ticari pilot: PayScale araştırmasına göre yolcu taşımacılığı dışında ticari uçuşlarda yer alan pilotlar saatte yaklaşık 120 dolar kazanabiliyor. Haftalık 40 saatlik çalışma ile aylık 19.200 dolar, yıllık ise 230.400 dolar kazanabiliyor. Pek çok asker kökenli pilot emeklilik döneminde ticari pilotlukla hayatını devam ettirmekte.

Dövme sanatçısı: Son dönemin önemli bağımlılıklarından olan dövme en çok kazandıran meslekler arasında. Saatlik ortalama 130 dolar kazanan dövme sanatçıları haftalık 40 saatlik çalışma ile aylık 20.800 dolar, yıllık ise 249.600 dolar kazanabiliyor.

Burada araştırmanın Amerika’da yapıldığını hatırlatmakta fayda var. Türkiye’deki bir dövme sanatçısının bu kadar para kazanması pek mümkün görünmüyor.

Freelance fotoğrafçı: Amerika’da usta fotoğraf sanatçıları ortalama saat başına 100 dolar kazanıyorlar. Reklam fotoğrafçıları ve özel konsept ile fotoğraf çeken sanatçılarda ise daha yüksek rakamlara çıkabiliyor.

fotograf-cekerek-para-kazanmak

İç mimar: Yapılan araştırmaya göre iç mimarlar da saatlik ortalama 100 dolar kazananlar listesinde yer alıyor.

El modeli: Listedeki en kolay iş ise el modelliği. Ellerinizin güzelliğine ve düzgünlüğüne güveniyorsanız şansınızı deneyin. Vücudun belli bir bölgesinin kullanıldığı reklam ve tanıtım çekimleri ile saatlik ortalama 100 dolar kazanmak mümkün.

Yaşam koçu: Son dönemin moda mesleklerinden olan yaşam koçluğu, terapistlerden daha fazla tercih edilir hale geldi. Kişisel gelişim ve hayatı yoluna koymak için tercih edilen yaşam koçları saate 100 ila 150 dolar arasında para kazanıyorlar.

Masaj terapisti: Son dönemin öne çıkan meslekleri arasında yer alan masaj terapistliği de kısa sürede çok para kazandıracak mesleklerden.

Son olarak yine hatırlatmak da fayda var. PayScale firmasının bu araştırması Amerika’da yapıldı. Kazandıkları rakamları bu bilgiye göre değerlendirmek gerekiyor. Öte yandan listedeki bazı meslekler bizim ülkemizde de ciddi paralar kazandırıyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here