Yeni nesil offline sosyal ağ

0
1656

Dünyada bir milyardan fazla internet kullanıcısının Facebook hesabı olmasına karşılık, mahremiyete engel olduğu düşüncesi ile siteye üye olmayan oldukça fazla internet kullanıcısı var. Sadece meraktan bile olsa Facebook’ta hesap açmayan bu internet kullanıcıları için artık yeni “offline” bir sosyal ağ var.

Sosyal ağların hayatımıza girdiği süreç içinde gizlilik konusunda daha duyarlı olduğu ifade eden siteler ortaya çıktı. Ancak hiç biri şimdi tanıtacağımız Unface.it gibi olmamıştı. Çünkü Litvanya merkezli Unface.it, mahremiyet konusunda daha duyarlı davranmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların sadece gerçek aktivitelerle iletişim kurabilecekleri “offline” (çevrimdışı) sosyal ağ deneyimi yaşatıyor.

Facebook’un üretkenliği yok ettiğini, ilişkileri ahlaki boyutta zedelediğini ve depresyona sebebiyet verdiğini düşünerek kolları sıvayan girişimciler; Unface.it isimli offline sosyal ağı kurmuşlar. Bu sosyal ağ Facebook’tan farklı olarak, bir kullanıcının sadece en yakın 5 arkadaşını eklemesine izin veriyor. Kendi aralarında küçük bir Unface.it ağı oluşturan kullanıcılar birbirlerini aramaları noktasında devamlı olarak teşvik ediliyor. Uygulama, aynı zamanda kullanıcıların evlerinden dışarı çıkıp gerçek dünyaya karışmalarını sağlamak amacıyla en yakın “gerçek dünya” etkinliklerini de onlara gösteriyor. Özetle, Unface.it, üretkenliği artırmayı ve insanlara kendini gerçekten mutlu hissettirmeyi hedefleyen yeni bir girişim.

Özellikle son 10 yılda karşımıza çıkan girişimlerin büyük çoğunluğu insanları bilgisayar başına çekmeye yönelik iken, dönemin yeni iş fikirleri bu durumu tersine çevirme yönünde şekilleniyor diyebiliriz.

www.unface.it

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here