Organik süt tozu ile para kazanın

0
2201

Organik ürün pazarının sınırları her geçen gün genişliyor. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının gelişmesi ile birlikte doğal ürünlere talep de artmış durumda. Hemen hemen tüm temel tüketim maddelerinde organik üretimler ön plana çıkmaya başladı. Bunlardan biri de organik süt tozu. Türkiye’de süt tozu ithaliyle ilgili kimi zaman sorunlar yaşansa da, 12 milyon ton süt üreten bir ülkede süt tozu temel gıda endüstrisinin ana maddelerinden biri konumunda. Yeni bir sektörde yatırım yapmak isteyenler organik süt tozu üretimini düşünebilirler.

Tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’nin de organik ve nitelikli süt tozuna geçmesi kaçınılmaz görünüyor. Süt tozu başta bebek mamaları ve hamur işleri olmak üzere çok sayıda ürünün muhteviyatında yer alıyor. Yakın bir zamanda evlerimizdeki mutfaklara da girmesi sürpriz olmaz.

Organik süt tozu dünyada belli standartlar çerçevesinde sertifikalandırılarak üretiliyor. Çiftlikler, süt işleme fabrikaları ve perakende ambalaj tesisleri bu denetim altında çalışıyor. Toplam süreç boyunca kullanılan hiçbir kimyasal madde veya yöntemin süte ve süt tozuna zarar vermesine izin verilmiyor.

Organik süt tozlarının ambalajları genellikle özel kapaklara sahip oluyor. Çoğu ‘pullring’ olarak adlandırılan teneke kutularda satışa sunuluyor. Bu kutular mühürlü olduğundan süt tozunun belirli standartları aynen korunuyor. Muhafaza depolama ve iklimsel ortam kuralları ise çok sıkı denetime tabi.

Organik süt tozunda buna rağmen her geçen gün çeşit artışı dikkat çekiyor. Her ihtiyaca yönelik değişik süt tozları perakende piyasasında raflardaki yerini almış durumda. Kaymağı alınmış süt tozu, meyve katkılı, vanilya aromalı ve doğal tatlandırıcı içeren çeşitler en çok talep görenler.

Günümüzde doğal nitelikli kozmetik endüstrisi bile dolgu maddesi olarak süt tozu kullanıyor. Organik sabun, şampuan, saç preparatları gibi ürünlerin formülünde de ekolojik koşullar altında elde edilmiş süt tozu bulunuyor. Süt tozu pek akla gelmeyen bu ürünlerin yanı sıra süt banyosu, nitelikli kahve katkıları, organik sütlü çaylar gibi onlarca sıra dışı ürünün içeriğine de girmiş durumda. Diyet ürünlerinde de organik nitelikli yağsız süt tozu kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Kullanım alanı her geçen gün artan organik süt tozu, girişimciler için araştırmaya değer bir konu.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here