Yılan yetiştirerek zengin olabilirsiniz

0
2405

Yılanlar birçok insan için en korkulan hayvanlardır. Sizi bilmem ama ben de bu canlıların oldukça soğuk ve itici olduklarını düşünüyorum. Eminim yeryüzündeki birçok insan da benim gibi düşünüyordur. İlginçtir bu kadar soğuk ve itici olan bu canlılar yüz yıllardır sağlığın da simgesi olmuştur. Bu canlılardan ürkmeyen hatta binlerce yılanla iç içe yaşayan insanların bu işten oldukça iyi para kazandıklarını biliyor musunuz? Benim aklımın ucundan bile geçmeyen yılan yetiştiriciliği ile ciddi paralar kazanmak mümkün. Tabii binlerce yılanla iç içe olmaya cesaretiniz varsa.

Yılanlar Çin tıbbının vazgeçilmez bir parçası. Yılanlar tıbbın yanı sıra çorba ve şarap yapımında da kullanılıyor. Çin’de yılanların bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılmakta. Çin’in bir numaralı yılan merkezi Zisiqiao da ülkedeki gitgide artan talepleri karşılamak için yılda 3 milyon yılan yetiştirilip satılmakta. Yılan yetiştiriciliği ilginç olduğu kadar da kârlı bir iş. Burada yaşayan 160 yılan üreticisi aile, yılda binlerce Yuan gelir elde ediyor. Bir zamanların fakir köyü Zisiqiao şimdilerde on binlerce dolar kazanan büyük yılan çiftlikleri ile diğer köyleri kıskandıracak konuma gelmiş. Tabi ki bu dünyanın en kolay işi değil. Hatta çoğu üretici ölümcül yılanlar tarafından birçok kez  ısırılmış. Fakat onlara göre bu işin kazancı bu riski almaya değer.

Günümüzde Çin’in yılan köyü olarak bilinen Zisiqiao otuz yıl öncesine kadar sıradan bir köymüş. Ortalama 100 Yuan (16 $) gelirleri varmış. Şuan köyün en zengin adamı olan Yılan Kralı Yang Hongchang (62) kırk yıl önce çok fakir bir hayat sürerken belinde oluşan spondilit nedeniyle dayanılmaz ağrılar çekmeye başlamış. Ağrılarından uyuyamaz duruma geldiğinde doktor ona kırmızı çizgili yılandan yapılan tıbbi şaraptan içmesini önermiş. Bunun üzerine Yang köyün yakınındaki dağdan yılan toplamaya başlamış. Doktorun önerdiği yılan şarabı hastalığını geçirince yılan toplayarak ilaç yapma işini sürdürmeye karar vermiş. Hongchang, doğadan yılanları toplamaya devam ederse soylarının tükeneceğini düşünüp 1985 yılında kredi çekerek evinin bahçesinde yılan yetiştirmeye başlamış. İlk denemelerinde başarısız olsa da denemeye devam etmiş ve 1987 yılında 30 bin yılan yumurtası üretmeyi başarmış. Ürettiği ilk ilk yılan yavrularını 80 bin Yuan’dan satmış. Hongchang’ın bu başarısı diğer köylüleri de harekete geçirmiş ve yılan köyün girişim hikâyesi başlamış. Yetiştirilen yılanlar birçok ülkede ilaç fabrikalarına gönderiliyor.

Yılan yetiştiriciliği, sıradışı bir iş yapmak isteyenler için kârlı bir iş.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here