Sermayesiz yapılacak işler 3

1
3239

Sermayesiz yapılabilecek işler konusuna bundan önce iki yazı yayınlamıştım. Bu yazı dizisi daha uzun süreceğe benziyor. Sermayesiz yapılacak bütün işleri sadece başlıklar halinde yayınlasam tek makale ile işi toparlayabilirim. Ancak internette dolaşan bu iş fikirlerini kendi bakış açımla yeniden yorumladığım için biraz zaman alıyor. Geç olsun ama doğru düzgün bir bilgi paylaşımı olsun istiyorum. Serinin üçüncü yazısında yer alan sermayesiz yapılacak iş fikirleri ve işler için görüşlerim şöyle;

1 – WEB siteleri için makale yazmak

Birçok WEB sitesi, blog ve forum siteleri ücret karşılığı makale satın alırlar. Bilgi birikiminiz olan bir konuda ya da araştırmaktan keyif aldığınız konularda yayın yapan sitelere makale yazarak para kazanabilirsiniz. Belli başlı forum sitelerinin hemen hemen tamamında bu konu ile ilgili ilanlar yer alır. Bu işi yaparak para kazanmak istiyorsanız öncelikle yazdığınız makalelerin özgün olması gerekiyor. Diğer püf noktası ise mümkün olduğu kadar çok makale yazmak. Çünkü bu iş için para ödeyen siteler makale başına en fazla 1 TL öderler.

2 – Çeviri

Yabancı dilinize çeviri yapacak kadar güveniyorsanız bu alana yönelebilirsiniz. Çeviri yaparak para kazanma konusunda detaylı bir makale yazmıştım. Bu konu ile ilgili ihtiyaç duyduğunuz bilgiye ve çeviri işi alabileceğiniz sitelerin adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.

3 – Fotoğrafçılık

Profesyonel ya da en azından yarı profesyonel bir fotoğraf makineniz varsa ve fotoğraf tekniklerinden anlıyorsanız bu işten para kazanabilirsiniz. Evinizin bir odasında küçük bir stüdyo kurarak e-ticaret siteleri ya da marketlerin insertleri için ürün fotoğrafları çekebilirsiniz. Farklı alanlara da yönelebilirsiniz. Henüz ülkemizde çok yeni olsa da doğum fotoğrafçılığı iyi para kazandıran bir iş. Türk toplum yapısını düşündüğünüzde bayanların bu alanda uzmanlaşması daha kolay olabilir. Bunun yanı sıra, gelin-damat fotoğrafları, bebek fotoğrafları gibi alanlara da yönelebilirsiniz.

Çektiğiniz fotoğraflardan para kazanmak ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve fotoğraf satabileceğiniz sitelere buradan ulaşabilirsiniz

4 – Çocuk bakımı

Sermayesiz yapılacak bir iş olmasına karşın çok fazla sorumluluk ve beceri isteyen bir iş. Bu işi yapabilmek için bebek bakımını çok iyi biliyor olmanızda fayda var. Henüz konuşmaya başlamamış bir bebeğe bakacaksanız gözlerinde ve hareketlerinden ne istediğini anlamanız gerekiyor. Ve en önemlisi sabırlı ve hoşgörülü olmanız şart.  Çabuk sinirlenen biri iseniz bu işi hiç düşünmeyin. Eğer “ben bu işi yapabilirim” diyorsanız, çevrenizdeki insanlara, özellikle ev hanımlarına bunu duyurmalısınız. Çünkü insanlar genellikle güvendikleri kişilerin referans olduğu kişileri tercih ederler. Şahsen ben gazete ve/veya internet ilanından bakıcı aramam.

5 – Mobil Tamirci

Elinden her iş gelen insanlar vardır. Çok güzel yemek yaparlar, her türlü ev aletini tamir ederler. Hatta otomobillerin küçük arızalarını bile tamir edebilirler. Eğer tamirat konusunda beceriniz varsa bu alanda kendinize bir ek gelir imkanı yaratabilirsiniz. Özellikle oturduğunuz çevreye elektrikli ev gereçleri tamiratı, küçük montaj işleri, tesisat arızaları tamiratı gibi konularda hizmet verebilirsiniz. Apartmanlara bırakacağınız el ilanları ile müşteri bulabilirsiniz.

Sermayesiz yapılacak işler 1

Sermayesiz yapılacak işler 2

1 YORUM

  1. bursa üçevlerde oturuyorum.çocuk bakıcılığı işi yapabilirim.sabırlıyımdır bu işi iyi yapabileceğime inanıyorum.çocuklarıda çok severim.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here