Ebay’da para kazanmanın iki yolu

0
5036

İnternet üzerinden ek iş yapmayı düşünen hemen hemen herkesin aklına ilk gelen model ürün satışıdır. Kendi ürettiği veya tedarik ettiği ürünleri sahibinden.com, gittigidiyor.com gibi sitelerde hesap açarak satmak ilk denenen yöntemdir. Eğer yeterli bütçeniz varsa kendi e-ticaret sitenizi de açabilirsiniz.

Yeterli bütçeniz yoksa ve sahibinden.com ve gittigidiyor.com’dan farklı bir platformda da satış yapmak istiyorsanız başvuracağınız ilk mecra ebay.com olmalıdır. Ebay’dan para kazanmanın iki farklı yöntemi var. Ebay’dan hem ürün satarak para kazanabilirsiniz hem de ürün satın alarak para kazanabilirsiniz. İkinci yöntemin nasıl olduğunu merak ettiğinize eminim. Ama önce birinci yöntemi anlatayım.

Ebay’da nasıl satış yapacaksınız?

Aslında ebay.com’da satış yapmanın sahibinden.com’da satış yapmaktan pek farkı yok. Siteye üye oluyorsunuz satmak istediğiniz ürünleri listeliyorsunuz ve müşteri bekliyorsunuz. Sattığınız ürünle ilgili forumlarda, sosyal medyada ve reklam ağlarında tanıtım faaliyeti yürütebilirsiniz. Ebay’da ürün satmanın yerli sitelerde ürün satmaktan en önemli farkı gümrük mevzuatı ve kargo maliyetleridir. Bazı ürünlerin gümrükten çıkışı ya imkansızdır ya da yüksek vergilere tabidir. Yapmanız gereken satmak istediğiniz ürünün gümrükten çıkışı ile ilgili bir kısıtlama olup olmadığını öğrenmek. Bunun sonrasında çalışacağınız kargo firmasıyla görüşüp ürününüzü dünya genelinde nereye, ne kadar fiyata götüreceklerini tespit etmelisiniz. Kargo bedelini önceden bilmezseniz para kazanayım derken kargo maliyeti yüzünden zarar edebilirsiniz.

Peki Ebay’dan ürün satın alarak nasıl kazanacaksınız?

Türkiye’deki vergi sistemi ve çok sayıdaki aracı nedeniyle ithal edilen birçok ürün oldukça yüksek fiyata satılmaktadır. Yapmanız gereken şey ebay.com’da indirime girmiş ürünleri takip ederek bu ürünleri Türkiye’deki satış fiyatları ile karşılaştırmak. Aradaki fark sizi tatmin edecek bir düzeyde ise o ürünü ebay’dan satın alarak Türkiye’de yeniden satışa sunabilirsiniz. Eğer ürünü satın alacak yeterli sermayeniz yoksa, riskli olmakla beraber, ürünü satın almadan satışa sunup gelen satın alma talebine göre siparişinizi verebilirsiniz. Ancak bunu yaparken teslimat sürenizi uzun tutmanız gerekiyor. Ayrıca bu tür satışı kısa süreli yapmalısınız. Çünkü satacağınız ürünün indirimi kısa süreli olacaktır.

Ebay’da indirime giren ürünleri buradan takip edebilirsizin.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here